برترین های کسب وکار ایرانیعلمی و پزشکی

عوامل اصلی و مهم زرد شدن برگ درختان هلو

درختان هلو از آبیاری بیش از حد، مواد مغذی ضعیف، شوک جابجایی و بیماری، دچار برگ های زرد می شوند. در حالت ایده آل، درخت را فقط زمانی آبیاری کنید که 2 تا 4 اینچ بالای خاک خشک شده است، از کود متعادل استفاده کنید و برگ ها را برای علائم بیماری بررسی کنید. پس از پرداختن به موضوع، درخت هلو باید بهبود یابد و در بهار برگ های جدیدی رشد کند. در زمانی که درختان هلو به دلیل چند مشکل مختلف برگ های زرد می گیرند، چگونه می توانیم علت آن را شناسایی کنیم و چگونه می توانیم آن را برطرف کنیم؟

دلایل فصلی

درختان هلو درختان برگریز هستند بنابراین زرد شدن و ریزش برگ های آن در پاییز طبیعی است. این یک واکنش بقا در درختان برای به خواب رفتن و زنده ماندن در زمستان است. درخت با ریختن قسمت های کمتر حیاتی خود، منابع بیشتری را برای تنه و ریشه خود حفظ می کند.

از طرفی برخی از درختان میوه (مانند مرکبات) همیشه سبز هستند و برگ های خود را در تمام طول سال حفظ می کنند. درختان همیشه سبز معمولاً در آب و هوای بدون زمستان های سخت رشد می کنند.

طبیعی است که حدود 10 درصد از برگ های درخت هلو درفصلی غیر از پاییز زرد شود و از درخت بیفتد. این معمولاً ریزش طبیعی برگ های قدیمی است. با این حال، اگر 20 درصد یا بیشتر از برگ ها می ریزند و پاییز نیست، احتمالاً مشکلی وجود دارد.

آبیاری بیش از حد

آبیاری بیش از حد به درختان هلو استرس وارد می کند که معمولا منجر به زرد شدن و ریزش برگ درخت هلو می شود.

بهترین راه برای آبیاری درختان هلو این است که فقط زمانی آبیاری کنید که 2 تا 4 اینچ اول خاک خشک شده باشد. می توانید با فشار دادن انگشت به داخل خاک، این موضوع را بررسی کنید. اگر خاک خشک است، آن را آبیاری کنید. اگر خیس است، آبیاری را متوقف کنید.

 مواد مغذی نامناسب

مواد مغذی بسیار کم یا زیاد، درختان هلو را در باغات و نهالستان ها تحت فشار قرار می دهد و منجر به مشکلاتی مانند پیچ خوردگی، زرد شدن و ریزش زود هنگام برگ ها می شود. برای رفع این مشکل، یک کود متعادل (مانند 10-10-10 NPK) 1-2 بار در سال یا 2 اینچ کمپوست هر 1-2 ماه به درختان هلو بدهید. از کود دهی در زمستان خودداری کنید.

کمبود مواد مغذی معمولاً به دلیل آبیاری بیش از حد، کمبود مواد مغذی خاک ایجاد می شود.

این مواد مغذی اضافی نیز برای گیاه خوب نیست و ریشه های درخت میوه را به طور شیمیایی می سوزاند.

  • مضرات استفاده بیش از حد از کودها:

در حالی که کودهای شیمیایی می توانند در کوتاه مدت مفید باشند، اما اغلب اثرات طولانی مدتی مانند خشک کردن خاک و از بین بردن حیات مفید خاک مانند کرم های خاکی و قارچ ها دارند.

قارچ های میکوریزا جنبه های مثبت زیادی در زندگی گیاهی، به ویژه بهبود تغذیه، رشد بهتر، تحمل استرس و مقاومت در برابر بیماری ها را دارند.

PH نامناسب خاک

درختان هلو pH خاک 6.0-7.0 را ترجیح می دهند. درختان هلو به pH خاک کمی اسیدی نیاز دارند تا مواد مغذی خاک به درستی حل شوند و توسط ریشه های ریزتر گیاه استفاده شوند. بدون این، مواد مغذی در خاک “قفل” می شوند و درخت هلو از بین می­رود.

دو راه خوب برای بررسی PH خاک استفاده از نوار pH یا pH متر است. اگر متوجه شدید که خاک درخت هلو شما بیش از حد قلیایی است (بالاتر از 7.0)، می توانید مواد اسیدی مانند تفاله قهوه، شن و ماسه و پیت ماس اضافه کنید. از طرف دیگر، اگر خاک درخت هلو شما خیلی اسیدی است (زیر 6.0)، مواد قلیایی مانند خاکستر چوب، زغال چوب یا آهک را اضافه کنید.

شوک جابجایی

اگر درخت هلو شما اخیراً کاشته شده است و برگ های آن شروع به پیچ خوردن، زرد یا قهوه ای شدن کرده است، احتمالاً به دلیل شوک جابجایی است. این شوک زمانی اتفاق می افتد که گیاه در معرض یک محیط جدید قرار می گیرد و باید یک سیستم ریشه جدید ایجاد کند.

از جابجایی درختان هلو خودداری کنید مگر اینکه لازم باشد؛ زیرا بهبودی ممکن است تا 1 سال طول بکشد.

بیماری ها

پوسیدگی ریشه یکی از مهترین بیماری هلو است، که درخت هلو را از بین می برد. این پوسیدگی به گیاه فشار وارد می کند و علائمی مانند زرد شدن، قهوه ای شدن و ریزش میوه، گل و برگ ها را ایجاد می کند. اگر مورد توجه قرار نگیرد، منجر به توقف رشد یا مرگ درخت هلو می شود.

اگر خاک خیس بماند و بوی باتلاق به مشام برسد، معمولاً می توانید تشخیص دهید که آیا درخت هلو شما پوسیدگی ریشه دارد یا خیر. خشک شدن خاک یا گلدان مجدد درختان هلو با خاک گلدان تازه بهترین راه برای درمان این بیماری است.

کلام آخر:

مراقبت­های حین داشت درختان میوه می­تواند نتایج بسیار مطلوبی را برای باغدار داشته باشد. در صورت بروز هرگونه مشکل سریعا در جهت رفع آن برآیید. زرد شدن برگ درختان یکی از هشدارها برای بروز هر گونه مشکل و کمبود به حساب می­آید.

برای خرید نهال میوه به نهال فروشی­ معتبر مراجعه کنید.

در مجموعه نهال برتر قیمت نهال میوه و نحوه عرضه آن به نفع خریدار بوده و خریدی آسان و منطقی برایتان رقم خواهد خورد برای خرید نهال میوه با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

تماس با پالیز نهال: 09144501003

تماس با برتر نهال:  09141832393

مجله خبری ای بی سی مگ

ای بی سی مگ یک وب سایت خبری و علمی در حوزه فیلم و سینما، تکنولوژی و لوازم خانگی با جدیدترین اخبارهای این حوزه می باشد. خوشحالیم بتوانیم مطالب مفیدی را برای شما ارائه دهیم.
دکمه بازگشت به بالا