هنر و سینما

7 نقش عجیب دستگاه منگنه در فیلم های سینمایی


منگنه یک ابزار مرسوم و در عین حال مهم است که روی میز هر اداره، دفتر یا دانش آموزی به چشم می خورد و ممکن است طرح و رنگ و اندازه ی متفاوتی داشته باشد. استفاده از آن هم که دیگر نیاز به توضیح ندارد، بالاخره همه ما حداقل یک بار در زندگی  روزمره مان از این دستگاه استفاده کرده ایم. اما تا به حال به این فکر کرده اید که یک منگنه ساده می تواند یک سلاح مرگبار یا ابزار دفاع شخصی باشد؟ یا وقتی در جایی که فکرش را نمی کنید به واسطه ی حادثه ای که توقعش را ندارید قسمتی از بدنتان دچار جراحتی عمیق شود و از منگنه به عنوان بخیه استفاده کنید؟

شاید با خود بگویید که این اتفاقات تنها در فیلم ها رخ می دهند و از منگنه فقط در داستان های تخیلی می شود به عنوان یک آلت قتل، وسیله دفاع از خود یا حتی وصله  پینه کردن گوشتی پاره استفاده کرد. این تصور کاملا درست است، واقعا هم منگنه به عنوان یک ابزار دست کم گرفته شده، از فیلم های کمدی و خنده دار تا آثار ژانر وحشت در برخی از صحنه های فوق العاده سینمایی نقش داشته است. در ادامه 7 فیلم سینمایی نام بردیم که منگنه در آن ها نقش عجیب و بعضا مهمی ایفا می کند.

1. فیلم «محیط اداره» (Office Space) و دستگاه منگنه قرمز

منگنه در فیلم  سینمایی «محیط اداره»

فیلم «محیط اداری» یکی از نمونه های جالب، اگر نگوییم غیرعادی از استفاده منگنه در فیلم های سینمایی است. این فیلم نه تنها جرقه فروش برای منگنه برند سی بی اس را برانگیخت، بلکه کل ایده منگنه های رنگی و متالیک را ابداع کرد. اکنون، شرکت های زیادی که همیشه دستگاه های منگنه را با طراحی و رنگ تکراری و عموما تیره تولید می کردند، برای تولید محصولات جوان پسند و خوش آب و رنگ و جذاب تر دست به کار شدند. از همه مهم تر، استفاده از منگنه در فیلم «فضای اداری» یک سکه هم برای آن ها هزینه نداشت.

در این فیلم یک کارمند عجیب و غریب را می بینیم که غیرت و تعصب خاصی به منگنه قرمزرنگ و محبوب خود دارد و اگر کسی از مدیران ارشد دارایی ارزشمند او را بدزدد عصبانی می شود. منگنه قرمز تبدیل به یک ابزار معروف و محبوب برای میزهای اداری شده است. به نظر می رسد که داشتن منگنه قرمز در دنیای مکعبی یک اتاق در اداره یک اقدام مهم و حیاتی است. وال استریت ژورنال مقاله ای تحت عنوان «پدیده منگنه قرمز» بعد از این فیلم منتشر کرد و به جزییات بیشتری درباره این محصول و نقش آن در محیط اداره پرداخت.

منگنه سی بی اس مدل JM_2000

2. در فیلم «مرا به دوزخ بکشان» (Drag Me to Hell) از دستگاه منگنه به عنوان وسیله دفاعی استفاده شد

منگنه در فیلم سینمایی «مرا به دوزخ بکشان»

اگر یک زن کولی در ماشین به شما حمله کند چه می کنید؟ حتما هرچه به دستتان برسد برمی دارید و آن را به سر و صورت مهاجم می کوبید. در فیلم «مرا به دوزخ بکشان» قهرمان داستان از یک منگنه استفاده می کند و برای نجات جانش با این وسیله به ظاهر ساده اما خطرناک به صورت پیرزن می کوبد. این صحنه یک نبرد نفس گیر را نشان می دهد که از ناکجاآباد آغاز و در نهایت به منگنه شدن چشم پیرزن ختم می شود.

3. فیلم «تنها در خانه 2» (Home Alone 2) و منگنه شدن بینی

مارو و هری در فیلم  «تنها در خانه 2» دردهای وحشتناکی را متحمل می شوند. این واقعیت که آن ها هربار از این همه ضربه و آسیب جان سالم به در می برند و به راه خود ادامه می دهند تقریبا باعث می شود فکر کنیم آن ها ترمیناتورهایی هستند که به نوعی وارد زندگی واقعی شده اند. در «تنها در خانه 2»، مارو بیچاره سه بار توسط منگنه آسیب می بیند که بدون شک درد ناشی از آن هر کسی را زمین گیر می کند. درست است که او در نهایت خودش را جمع و جور می کند اما منگنه شدن بینی، ماتحت و پا آخرین دردی است که هر کسی بخواهد آن را تجربه و تحمل کند.

4. وقتی در فیلم «تعطیلات کریسمس» (Christmas Vacation) لباس ها منگنه می شوند

وصل کردن ریسه های چراغ کریسمس در فیلم «تعطیلات کریسمس» یکی از معروف ترین صحنه های این فیلم است. این صحنه به خوبی نشان می ‎دهد که زیاده روی در هر کاری چه نتیجه ای در پی خواهد داشت. درست است که منگنه کار کلارک گریسولد را آسان تر کرد اما او اصلا موقع کار کردن با آن حواسش را جمع نکرده بود. کلارک لباس خود را به خانه منگنه می کند و بعد از آن اتفاقات خنده داری است که یکی پس از دیگری از راه می رسند. برای بسیاری از بینندگان این فیلم سوال پیش آمد که کلارک از چه سوزن منگنه  و دستگاهی استفاده کرده بود که تا این حد مقاومت داشت و از جایش در نیامد اما آستین لباسش را پاره کرد؟!

5. وقتی پشت میکی رورک در فیلم «کشتی گیر» (The Wrestler) منگنه می شود

«کشتی گیر» فیلم فوق العاده ای است که صحنه های نبرد طاقت فرسا و نفس گیری را به نمایش می گذارد. در طول یک مسابقه بسیار خشن، حریف رندی رام با منگنه به او آسیب می رساند. صحنه به قدری دردناک است که تماشاگران را آزار می دهد چون حتی تصور اینکه از یک وسیله ساده و مفید به عنوان ابزار شکنجه استفاده شود واقعا وحشتناک است.

6. وقتی راک در فیلم «اسمارت را بگیر» (Get Smart) یک کاغذ را با منگنه به پیشانی دیوید کوچنر می چسباند

وقتی کسی راک را اذیت کند عکس العمل او چه خواهد بود؟ شاید بگویید که مثل اکثر فیلم هایی که از او دیدیم مشتی حواله صورت کسی می کند یا آن بدبخت فلک زده را روی سر بلند می کند و به گوشه ای می اندازد. اما در فیلم «اسمارت را بگیر» او یک تکه کاغذ را با منگنه به سر یک نفر می چسباند! راک در این صحنه برای این چنین کاری می کند که مطمئن شود لارابی (با بازی دیوید کوچنر) کاغذ مورد نظرش را می خواند. این یکی از خنده دارترین موارد استفاده از منگنه در فیلم های سینمایی است.

7. وقتی نومی راپاس در فیلم «پرومتئوس» (Prometheus) با دستگاه منگنه یک جراحی عذاب آور روی خودش انجام می دهد

یکی از متفاوت ترین استفاده ها از دستگاه منگنه در فیلم های سینمایی به «پرومتئوس» مربوط می شود. اگر فیلم را دیده باشید، حتما این صحنه دل خراش را به خاطر دارید که الیزابت (با بازی نومی راپاس) بعد از خارج کردن یک موجود بیگانه از شکمش وارد یک محفظه پزشکی هوشمند می شود که یک دستگاه شبیه به منگنه شکم او را به هم می دوزد، آن هم در کمال هوشیاری و وقتی الیزابت در حال تماشای این صحنه است.

امروزه استفاده از دستگاه های به این اندازه هوشمند در پزشکی دیگر غافلگیرکننده نیست اما چنین دستگاهی که بتواند به این تمیزی یک زخم عمیق و بزرگ را به هم ببندد حتما تنها در فیلم های تخیلی نظیرش پیدا می شود. اما مثل تمام گجت ها و ابزارآلات هوشمندی که در فیلم های تخیلی دیدیم و در نهایت پایشان به دنیای واقعی باز شد، این هم می تواند یک تبلیغ یا پیش بینی از آینده صنعت پزشکی باشد.

105,000

73,500

تومان

120,000

84,000

تومان

منبع: moviesfilmsandflix

مجله خبری ای بی سی مگ

ای بی سی مگ یک وب سایت خبری و علمی در حوزه فیلم و سینما، تکنولوژی و لوازم خانگی با جدیدترین اخبارهای این حوزه می باشد. خوشحالیم بتوانیم مطالب مفیدی را برای شما ارائه دهیم.
دکمه بازگشت به بالا