میازاکی، استاد انیمه های ژاپنی، کدام انیمیشن های دیزنی را دوست دارد؟


وقتی صحبت از بزرگ ترین نام های انیمیشن می شود، تنها چند مبتکر هستند که واقعاً سزاوار مقام اول اند. در هالیوود، کمتر کسی است که مدال طلا را به گردن والت دیزنی نیندازد، در اروپا یان شوانکمایر، استاد استاپ موشن برجسته است و در آسیا استاد بزرگ انیمه، هایائو میازاکی، یکی از پایه گذاران استودیو جیبلی که دنیای انیمه ژاپنی را دگرگون کرد، بی  رقیب است. این مطلب انیمیشن های دیزنی محبوب میازاکی را بررسی می کند.

والت دیزنی مدت هاست که از دنیا رفته است و یان شوانکمایر از این صنعت خداحافظی کرده است، اما میازاکی همچنان دنیا را با آثارش تحت تأثیر خود قرار می دهد و قرن بیست و یکم را با بعضی از بهترین کارهایش گلباران کرده است. میازاکی بعد رسیدن به شهرت در دهه 1980 با کلاسیک هایی همچون «نائوشیکا از دره باد» (Nausicaä of the Valley of the Wind) و «همسایه من توتورو» (My Neighbour Totoro)، میازاکی با آثار قدرتمندی همچون «شهر اشباح» (Spirited Away) وارد هزاره جدید شد و صنعت انیمه را به کل عوض کرد.

تابلو شاسی طرح انیمه میازاکی شهر اشباح Miyazaki Spirited Away Anime مدل M0603

پوستر طرح انیمه میازاکی همسایه من توتورو مدل M0180

پری دریایی کوچک، انیمیشن های دیزنی محبوب میازاکی

او که برای «شهر اشباح» اسکار بهترین فیلم بلند انیمیشن را دریافت کرد، تبدیل به اولین فیلم محصول استودیو جیبلی شد که یک جایزه اسکار را از آن خود کرد. میازاکی با این فیلم به شهرت جهانی تر رسید و موفق شد نسل جدیدی از طرفداران انیمه و انیمیشن را در سرتاسر دنیا به خود جذب کند، و بدین ترتیب، استودیو جیبلی را به سطوح تازه ای از موفقیت برساند. نکته جالب توجه درباره آثار میازاکی و آنچه او را به چهره ای جهانی تبدیل کرد، این بود که آثار او با نگاهی نو و خلاقانه به قصه های فولکور، با الهام از بعضی از بهترین آثار استودیو دیزنی، به شکلی گریزناپذیر حال و هوای غربی داشت، و همین باعث شد به غیر از طرفداران انیمه در کشور خودش، مخاطبان غربی و سایر نقاط جهان را هم به خودش جذب کند.

هایائو میازاکی بزرگ همچون هر آنکه دستی در انیمیشن دارد یا به این حوزه علاقه مند است، یک سری انیمیشن دیزنی محبوب هم دارد. وقتی از او درباره فیلم های دیزنی محبوبش پرسیده اند، او با انیمیشن محبوب محصول 1989 «پری دریایی کوچک» شروع می کند که خودش با الهام از استودیو جیبلی و دنیای انیمه ساخته شده است؛ این را می توان از ویژگی های ظاهری آریل با چانه  تیز و چشمانی بزرگ که ویژگی بارز شخصیت های کارتونی ژاپنی است فهمید. میازاکی مشخصاً اعلام کرده است که «پری دریایی کوچک» محبوب ترین انیمیشن دیزنی اوست.

همان طور که کارگردانان «پری دریایی کوچک» ران کلمنتس و جان ماسکار با الهام از کار میازاکی انیمیشن تحسین شده خود را ساخته بودند، این فیلمساز ژاپنی هم بعدها از این انیمیشن کلاسیک دیزنی برای انیمه محصول 2008 خود «پونیو روی صخره کنار دریا» (Ponyo) الهام گرفت.

94,000

93,060

تومان

28,000

21,000

تومان

این تنها اثر میازاکی نیست که از انیمیشن های دیزنی الهام گرفته است. این استاد انیمه برای شاهکار محصول 1998 خود «همسایه من توتورو» از انیمیشن کلاسیک محصول 1953 دیزنی «پیتر پن» (Peter Pan) الهام گرفته بود. «پیتر پن» دومین انیمیشن دیزنی محبوب میازاکی است. به طور ویژه، سکانس های پرواز «پیتر پن» بود که میازاکی تحسین می کرد و از آن ها برای صحنه های مشابهی در «همسایه من توتورو» الهام گرفت، آنجا که شخصیت های اصلی در آسمان شب شناورند.

لازم به ذکر است که هر دوی این انیمیشن های محبوب دیزنی میازاکی با سبک دستی به یادماندنی دیزنی ساخته شدند. میازاکی که از انیمیشن تولیدشده به وسیله هوش مصنوعی بیزار است، به تازگی بعد از یک اکران گفته است: «من واقعاً از این کار بدم می آید. اگر کسی می خواهد این کارهای مسخره ترسناک بسازد، بسازد. اما من هرگز از این تکنولوژی در کارهایم استفاده نخواهم کرد.» شاید دلیل محبوبیت فراوان آثار میازاکی همین حقیقت است که میان تمام محصولاتی که با تکنولوژی های هوش مصنوعی ساخته می شوند، انیمه های زیبای او، جدای مفاهیم عمیق بشردوستانه ای که مطرح می کنند، با دست طراحی می شوند.

منبع: faroutmagazine

دکمه بازگشت به بالا