هنر و سینما

خطر پلتفرم های پخش آنلاین برای سینما؛ آینده هالیوود در خطر است


از زمانی که پلتفرم های پخش آنلاین -یا همان شبکه نمایش خانگی خودمان- رونق گرفتند، بسیاری از سینماگران مطرح جهان ابراز نگرانی کردند؛ آن ها همچون بسیاری دیگر بر این باورند که فیلم را باید در سالن سینما روی پرده سفید دید، نه فقط روی نمایشگری هر چند بزرگ و باکیفیت بر دیوار خانه و قطعاً نه روی صفحه نمایش کوچک گوشی های هوشمند. نگاه این افراد قابل دفاع است. اساساً سینما به خاطر آن تجربه جمعی که در سالنی دربسته با چراغ های خاموش اتفاق می افتد، معنا دارد. جز این دیگر سینما نیست. اما پیشرفت تکنولوژی و انسانی که روزبه روز بیشتر به سمت زندگی مجازی حرکت می کند، به یک فروشگاه مجازی فیلم و سریال و یک سینمای مجازی هم نیاز دارد. این اجتناب ناپذیر است، هر چند به مذاق سینماگران به خصوص کلاسیک خوش نیاید.

از سویی، همه گیری کرونا، پلتفرم های پخش آنلاین را به یک مرحله دیگر برد و آن ها به را به یک خطر جدی تر برای سینما تبدیل کرد. حالا دیگر به خاطر قرنطینه های سرتاسری اصلاً راه دیگری برای نمایش فیلم ها جز اکران آنلاین وجود نداشت. بنابراین، به یکباره همین پلتفرم ها، در صدر آن ها نتفلیکس، تبدیل به راه نجات بسیاری شدند. هم مخاطبانی که در خانه زندانی شده بودند، هم سینماگرانی که فیلمشان پشت اکران مانده بود. این چنین شد که بسیاری از کمپانی ها فیلم هایشان را به صورت آنلاین اکران کردند و کارگردانان هم مجبور شدند تن بدهند. امروز هم بسیاری فیلم ها فقط به صورت آنلاین اکران می شوند، یا اکران آنلاین و عمومی همزمان دارند. مخصوصاً اگر متعلق به خود کمپانی های پلتفرم های پخش آنلاین باشند؛ مثل نتفلیکس، آمازون و سایرین.

وسعت و قدرت این شبکه های پخش آنلاین امروز به اندازه ای رسیده است که بسیاری از کمپانی‎ های بزرگ و قدیمی هالیوود را خریده اند. و این خود تهدیدی برای کارگردانان است. چرا که این صاحب حقوق فیلم است که برای پخش آن تصمیم می گیرد. و اگر پخش کننده و صاحب حقوق فیلم یکی باشد، کسی حق دخالت در نوع اکران را نخواهد داشت. این مشکلی است که در حال حاضر گریبان داگ لیمان را گرفته است. این فیلمساز مطرح هالیوود که فیلم هایی همچون «لبه فردا» (Edge of Tomorrow) و «هویت بورن» (The Bourne Identity) را در کارنامه اش دارد، با آمازون به مشکل برخورده است. مشکل از آنجا سرچشمه می گیرد استودیو ام جی ام که تحت مالکیت آمازون است، تصمیم گرفته فیلم جدید لیمان، «کافه کنار جاده» (Road House) را به جای اکران عمومی، مستقیماً اکران آنلاین کند. لیمان این تصمیم را خطری برای آینده سینما و هالیوود می داند.

کتاب هالیوود اثر چارلز بوکوفسکی نشر چشمه

خانه کنار جاده

لیمان در مصاحبه با سی بی اس مانی واچ گفته است: «من فیلم هالیوودی می سازم. به پایان خوش باور دارم. اما ما بدون شک در این بخش قصه هستیم، پایان پرده دوم، که به نظر می رسد تمام امیدهای قهرمان نقش بر آب شده است.»

لیمان در حالی برای کارگردانی فیلم «کافه کنار جاده»، که بازسازی فیلمی محصول 1989 با بازی پاتریک سوئیزی است، قرارداد بست که آمازون ام جی ام، استودیوی صد ساله هالیوودی را به قیمت 5.8 میلیارد دلار خرید. حالا فیلم لیمان با بازی جیک جلینهال و کانر مک گرگور قرار است بیست و یکم مارچ از پرایم ویدیوی آمازون به صورت آنلاین اکران شود؛ و بر خلاف میل لیمان، خبری از اکران عمومی نخواهد بود.

لیمان ضمن اشاره به اینکه مخالفتی با فیلم های پلتفرم های پخش آنلاین ندارد، می گوید: «این فیلمی است که مخاطب باید آن روی پرده بزرگ سینما ببیند.» لیمان در گذشته فیلمی ساخته که پخش آنلاین داشته است و در آینده هم این کار را خواهد کرد.

اما تصمیم آمازون به جز محروم کردن علاقه مندان سینما از تماشای «کافه کنار جاده» بر پرده نقره ای، به این معنا هم هست که فیلم و ستارگانش فرصت حضور در فصل جوایز را از دست خواهند داد، همین طور گیشه را. لیمان به تازگی در سرمقاله ای برای ددلاین نوشت: «فیلمسازان و ستارگان هیچ سهمی در امتیازات فیلمی موفق در یک پلتفرم پخش آنلاین ندارند. اما تأثیر این پلتفرم ها فقط به همین محدود نمی شود. این می تواند آینده صنعت سینما را تحت تأثیر قرار دهد.» این فیلمساز تصمیم گرفته است نمایش فیلم در فستیوال فیلم «جنوب از جنوب غربی» آستین تگزاس در ماه مارس را بایکوت کند.

لیمان که فیلم های تجاری پرفروشی مثل «آقا و خانم اسمیت» (Mr. and Mrs. Smith) را هم در کارنامه خود دارد، می گوید: «سالن های سینما اگر ما به شان فیلم های تجاری بزرگی را که مخاطبان می خواهند و دوست دارند، ندهیم، در آینده وجود نخواهند داشت. اما شما هر کاری بکنید، فیلم من اِلمان های یک فیلم تجاری خیلی موفق را دارد.»

در همین راستا، ایمی شومر کمدین گفته است آرزو دارد «کافه کنار جاده» را در سالن سینما ببیند. او در یکی از صفحه هایش در شبکه های اجتماعی نوشت: «من باید این فیلم را با دوستان دخترم تو سالن سینما ببینم.»

آلیشیا ریس، تحلیلگر یک شرکت سرمایه گذاری در امریکا می گوید: «اکران عمومی به بازاریابی بیشتری نیاز دارد، اما معمولاً به هزینه هایش می ارزد. هزینه ای است که تمام استودیوها باید بدهند. بیشتر فیلم ها برای آنکه سوددهی داشته باشند، به اکران عمومی انحصاری و بعد به دنبالش، اکرانی قوی از یک شبکه پخش آنلاین نیاز دارند. اینکه فیلم ها اول در سالن سینما اکران عمومی داشته باشند، نه تنها به اکران آنلاین آن ها آسیبی نخواهد زد، بلکه کاملاً برعکس عمل می کند.» ریس درباره تصمیم آمازون درباره اکران «کافه کنار جاده» به صورت آنلاین گفت: «فکر می کنم فقط همین یک بار باشد.»

دیوید آفنبرگ، استادیار سرمایه گذاری در صنعت سرگرمی از دانشگاه لویولا مریمونت در لس آنجلس کالیفرنیا در این باره گفت: «آمازون می خواهد در حال انتظار برای شروع فصل بازی های فوتبال در پاییز یک محتوای موفق داشته باشد. پرایم با اکران آنلاین «کافه کنار جاده» می خواهد جایگزین لیگ ملی فوتبال امریکا شود. اینکه آمازون تصمیم گرفته فیلم بزرگی مثل این فیلم را آنلاین اکران کند، برای این است مخاطبان را جذب کند تا احساس راحتی کنند و مشکلی با تماشای چند آگهی تبلیغاتی نداشته باشند.»

یک استاد دانشگاه دیگر معتقد است: «به عنوان یک عاشق سینما تجربه تماشای فیلم در سینما همیشه از تجربه تماشای فیلم از روی مبل خانه موفق تر بوده است. اما به لحاظ مدل کسب و کار، دیدگاه داگ [لیمان] کوته بینانه است. یک استودیوی فیلمسازی مثل دیزنی مثلاً شاید تصمیم متفاوتی بگیرد. اما مدل بیزنسی آمازون کاملاً متفاوت است. چیزی که برای آن ها مهم است، فروش دستمال کاغذی و مسواک است.»

آمازون هیچ واکنشی به صحبت های داگ لیمان نشان نداده است.

منبع: cbsnews

مجله خبری ای بی سی مگ

ای بی سی مگ یک وب سایت خبری و علمی در حوزه فیلم و سینما، تکنولوژی و لوازم خانگی با جدیدترین اخبارهای این حوزه می باشد. خوشحالیم بتوانیم مطالب مفیدی را برای شما ارائه دهیم.
دکمه بازگشت به بالا