هنر و سینما

معرفی سریال «سیلو»؛ زندگی در دل زمین


در این مطلب به معرفی سریال «سیلو» (Silo) محصول سال 2023 ساخته گراهام یوست می پردازیم.

تصور کنید در آینده ای زندگی می کنید که یک انفجار هسته ای یا هر عنصر سمی دیگری که حیات موجودات زنده را از بین برده، زمین را به سیاره ای غیرقابل سکونت تبدیل کرده است، و تنها بازمانده ها، گروهی از انسان های عادی هستند که در یک سیلوی غول پیکر و در دل زمین زندگی می کنند. جایی که نه پنجره ای رو به بیرون وجود دارد و نه نور خورشید و هوا و باران! جایی که نور و روشنایی، هوا و تهویه تنها به کمک یک ژنراتور فوق العاده بزرگ تامین می شود و به معنای دقیق تر حیات تمام ساکنانش به آن وابسته است. این دنیای سریال «سیلو» (Silo) است.

سریال «سیلو» درباره چیست؟

جولیت در سریال سیلو

سریال علمی-تخیلی و دیستوپیایی «سیلو» جامعه ای از مردم را دنبال می کند که در اعماق زمین زندگی می کنند. این افراد نه می دانند چه مدت در زیر زمین بوده اند و نه اینکه چه کسی پناهگاه امن آن ها را ساخته است. آن ها حتی نمی دانند چرا بیرون از سیلو زندگی وجود ندارد. تنها چیزی که آن ها از آن اطمینان دارند این است که سیلو امن است و «آن بیرون» نه!

ساکنان سیلو که از محیط سمی و ویران شده سطح زمین محافظت می شوند، تحت قوانین و مقررات سختگیرانه ای قرار دارند. با این حال، زمانی که کلانتر جولیت (که ابتدا مهندس سیلو بوده) خود یکی از این قوانین اصلی را زیر پا می گذارد و یک سری مرگ های غیرقابل توضیح رخ می دهد، سوالاتی در جامعه زیرزمینی ایجاد می شود. جولیت که مصمم است هدف واقعی سیلو را پیدا کند، شروع به تحقیق می کند و اسرار تکان دهنده و حقیقت تاریک پیرامون این سیلوی مرموز را کشف می کند.

بازیگران سریال «سیلو» چه کسانی هستند؟

ربکا فرگوسن در نقش جولیت نیکولز

ربکا فرگوسن در سریال سیلو

جولیت که در قسمت ابتدایی سریال نقش مهندس سیلو را برعهده دارد، بعد از یک سری اتفاقات به کلانتر سیلو تغییر شغل می دهد. او مجرد است و برای پیدا کردن دلیل مرگ دوست پسرش (که گفته می شود خودکشی کرده) و علاوه بر آن یک سری از قتل های دیگر که در سیلو رخ داده است به جست و جو می پردازد. در این راه او حقایقی را کشف می کند که همه چیز را در سیلو تغییر می دهد.

دیوید اویلوو در نقش هلستون بکر

دیوید اویلوو در سریال سیلو

هلستون بکر اولین کلانتر سیلو است. او همسری مهربان و کلانتری وظیفه شناس است که به همراه همسرش برای بچه دار شدن تلاش می کنند.

تیم رابینز در نقش برنارد هالند

تیم رابینز نقشی به یادماندنی در بین بازیگران سریال «سیلو» دارد. او شهردار سیلو برنارد هالند است. رابینز بیشتر برای بازی در نقش اندی دوفرن در درام «رستگاری در شاوشنک» (The Shawshank Redemption) شناخته می شود.

کامن در نقش رابرت سیمز

نزدیک ترین رقیب جولیت، سیمز است. او اطلاعاتی و دست رسی هایی دارد که به طور مداوم تحقیقات جولیت را خنثی و نقشه هایش را نقش بر آب می کند. او فردی با نفوذ در سیلو است.

چینازا اوچه در نقش پل بیلینگز

پل بیلینگز همکار جولیت در اداره است که علاوه بر مشکلات شخصی (بیماری) خود باید باید با سرکشی های جولیت به عنوان مافوقش هم دست و پنجه نرم کند. او مردی خانواده دوست و متعهد به کارش است و تمام تلاشش را برای برقراری ارتباط هرچه بهتر با جولیت به کار می گیرد.

راشیدا جونز در نقش آلیسون بکر

آلیسون یک مهندس است و در بخش فناوری اطلاعات سیلو کار می کند. او حین تلاش برای درمان و بچه دار شدن هاردی را پیدا می کند که به نوعی سرآغاز اتفاقات بعدی در سیلو است.

ایین گلن در نقش پیت نیکولز

پیت نیکولز یک پزشک و پدر جولیت است که به واسطه اتفاقاتی در دوران کودکی جولیت و از دست دادن همسر و فرزند دیگرش با او به مشکل برمی خورد. این پدر و دختر سال های زیادی است که دور از هم و در طبقات کاملا متفاوتی در سیلو زندگی می کنند.

ویل پاتون در نقش سم مارنز

سم مارنز معاون کلانتر است و رابطه نزدیکی با شهردار سیلو دارد. معاون مارنز وظیفه شناس است و به هلستون خدمت می کند.

هریت والتر در نقش مارتا واکر

مارتا، که در پایین ترین سطح سیلو زندگی می کند، در تعمیر وسایل، حتی وسایل غیرقانونی (به معنای هر چیزی که قبل از سیلو وجود داشته و نباید به داخل آورده می شد) مهارت دارد. او همچنین یک دوست مورد اعتماد برای جولیت است که از زمانی که خیلی جوان بود برای راهنمایی به مارتا مراجعه می کرد.

آوی نش در نقش لوکاس کایل

لوکاس یک کارمند بخش فناوری اطلاعات است که توجه جولیت را به خود جلب می کند و به او نشان می دهد که چگونه نورهایی در آسمان بیرون حرکت می کنند و شکل های خاصی را تشکیل می دهند.

فردیناند کینگزلی در نقش جورج ویلکینز

جورج دوست جولیت و متخصص کامپیوتر است و در ابتدا با پیدا کردن یک هارد با اطلاعاتی مهم و نشان دادنش به آلیسون قدم در راه خطرناکی می گذارد.

جرالدین جیمز در نقش روث جانس

شهردار جانس رهبر مهربان جامعه سیلو است، اگرچه بخش موسوم به قضاوت تمام تلاش خود را می کند تا او را تحت کنترل خود نگه دارد. وظایف جانس شامل نظارت بر مهاجرت اجباری هر ساکنی است که می خواهد از سیلو بیرون برود. در قسمت های اولیه، شهردار انتخابی را انجام می دهد که از نظر قضایی کاملا بحث برانگیز است و جنگ قدرت را به راه می اندازد.

تریلر سریال «سیلو» را تماشا کنید

اپل تی وی پلاس در 6 مارس 2023 یک تریلر برای سریال «سیلو» در کانال رسمی یوتیوب خود منتشر کرد. این تریلر با تیم رابینز در نقش برنارد شروع می شود و توضیح می دهد که ساکنان سیلو چقدر در امنیت به سر می برند. جامعه سیلو هیچ چیز در مورد منش آن یا در مورد اینکه چرا جهان خارج غیرقابل سکونت است نمی داند. با وجود این، سیلو به عنوان یک فضای زندگی پر رونق و خودکفا نشان داده می شود.

در سیلو یک بخش کشاورزی وسیع و حتی دام وجود دارد، همانطور که یک مرکز مراقبت و سلامتی و زندان هم به چشم می خورد. جالب توجه است و برخلاف بسیاری از سریال های تلویزیونی پساآخرالزمانی واضح است که مردمی که در سیلو زندگی می کنند برای زنده ماندن تلاش چندانی نمی کنند و در شرایط سختی به سر نمی برند. در داخل سیلو، آن ها هر چیزی را که ممکن است نیاز داشته باشند، دارند.

با این حال، تریلر نشان می دهد که همه چیز هم آنطور که به نظر می رسد خوب نیست. شخصی دیده می شود که در حال آماده شدن برای رفتن به بیرون و سطح زمین است و لباس محافظ و کلاه ایمنی پوشیده. نمای دیگری در این تریلر ساکنان را نشان می دهد که روی یک صفحه نمایش بزرگ می بینند که فرد روی سطح زمین به زانو در می آید و دیوانه وار سعی می کند ماسک و پوشش خود را دربیاورد. ما همچنین می بینیم که جولیت شروع به زیر سوال بردن اتفاقات عجیب سیلو می کند. در یک لحظه خاص، جورج از جولیت سوال آخر را می پرسد: «اگر هر چیزی که فکر می کنی درست است یک دروغ بزرگ باشد چه؟»

داستان پشت سریال «سیلو» از کجا نشات می گیرد؟

سریال «سیلو» بر اساس مجموعه ای از کتاب های علمی-تخیلی پساآخرالزمانی با همین عنوان نوشته ی هیو هاوی ساخته شده است. در ابتدا، هاوی اولین کتاب خود را از این مجموعه به نام «پشم» (Wool) از طریق آمازون به عنوان یک داستان کوتاه مستقل منتشر کرد. با این حال، محبوبیت کتاب به سرعت افزایش یافت و هاوی شروع به گسترش دنیای داستانی خود کرد.

در حال حاضر در مجموع سه کتاب از این مجموعه وجود دارد که اولی «پشم»، دومی «تعویض» (Shift) و سومی کتاب «غبار» (Dust) است. در آگوست 2021، هاوی اعلام کرد که کار بر روی چهارمین کتاب این مجموعه که هنوز عنوانی برایش انتخاب نکرده را آغاز کرده است. مثل سریال تلویزیونی، کتاب در ابتدا با دنبال کردن داستان کلانتر سیلو، هولستون آغاز می شود. به نظر می رسد که فصل اول سریال «سیلو» وقایع کتاب اول یعنی «پشم» را روایت می کند.

سازندگان سریال سیلو چه کسانی هستند؟

سریال «سیلو» توسط گراهام یوست برای تلویزیون ساخته شد. کارگردانان عبارتند از دیوید سمل و مورتن تیلدام. نویسندگان شامل اینگرید اسکاجدا و جفری وانگ هستند که هر دو با یوست در سریال «موجه» (Justified) همکاری داشتند. ربکا فرگوسن علاوه بر بازی در نقش جولیت، به عنوان تهیه کننده اجرایی هم فعالیت می کند. سریال «سیلو» سه فیلمبردار دارد؛ مارک پتن، دیوید لوتر و لوری رز.

نظر منتقدان درباره سریال

لوسی منگن- گاردین

داستان سریال «سیلو» مهیج است و همانطور که طرح آن تقریبا با هر صحنه عمیق تر شده و حتی در آخرین لحظه متوقف نمی شود به همان اندازه هم ظالمانه است.

از سریال «سیلو» برداشت های متفاوتی می توان داشت. می تواند یک انتقاد از سیستم طبقات اجتماعی و اقتصادی باشد یا تلنگری به از بین بردن کسانی که می توانند تاریخ را بنویسند یا بازنویسی کنند. همچنین درباره مزایا و معایب متقابل حقیقت و زندگی برای فرد و جامعه است. اما قبل از تمام اینها، این یک داستان خارق العاده است که تم های کلاسیک و پایان های درخشان را به همان اندازه مشتاقانه در بر می گیرد که شخصیت پردازی های ظریف را.

دنیل فاینبرگ- هالیوود ریپورتر

سریال «سیلو»، بسیاری از چیزهایی را که ممکن است به موفقیت یا شکست یک سریال منجر شود به تصویر می کشد. گیر افتادن در اقتباسی از سری کتاب های هیو هاوی، آن هم توسط گراهام یوست یکی از سریال سازان موفق به معنای واقعی لذت بخش است.

جهان سازی «سیلو» عالی است در حالی که خط داستانی اصلی آن به هم ریخته به نظر می رسد، و گاهی اوقات آن خط داستانی اولیه از بین می رود و جهان سازی بی معنی می شود. گاهی اوقات پیچش های سریال به طرز مضحکی آشکار است و به شعور مخاطب توهین  می کند، اما گاهی اوقات افشاگری های آن نسبتا رضایت بخش است. برخی از بازی ها کاملا خوب و درست هستند، اما سریال تمایل دارد به طور ناگهانی با شخصیت های کلیدی پیش برود، آن هم معمولا به روش هایی که به جای شوکه کننده شدن، ناامیدکننده می شود.

شناسنامه سریال «سیلو»

  • سازنده: گراهام یوست
  • بازیگران اصلی: ربکا فرگوسن، راشیدا جونز، دیوید اویلوو
  • سال تولید: 2023
  • محصول: اپل   تی وی پلاس
  • تعداد فصل ها: 1 (تمدید شده برای فصل دوم)
  • امتیاز راتن تومیتوز: 87 از 100
  • امتیاز IMDb به سریال: 8.1 از 10

منبع: collider

مجله خبری ای بی سی مگ

ای بی سی مگ یک وب سایت خبری و علمی در حوزه فیلم و سینما، تکنولوژی و لوازم خانگی با جدیدترین اخبارهای این حوزه می باشد. خوشحالیم بتوانیم مطالب مفیدی را برای شما ارائه دهیم.
دکمه بازگشت به بالا