هنر و سینما

10 شخصیت شرور فیلم های ترسناک اقتباسی از آثار استیون کینگ


استیون کینگ در طول فعالیت طولانی و پربار خود به عنوان یک نویسنده  درخشان و در قید حیات، سال ها خوانندگان زیادی را در سرتاسر جهان سرگرم کرده است. کینگ که از او به عنوان «سلطان وحشت» یاد می شود، خالق برخی از معروف ترین داستان های ترسناک و فانتزی است و بسیاری از آثار او حتی برای فیلم و سریال اقتباس شده اند. با توجه به تعداد زیادی از داستان های او که در نمایشگرهای بزرگ و کوچک دیده شدند، آنتاگونیست های به یادماندنی کینگ بیشتر از هر شخصیتی در داستان هایش در کانون توجه قرار گرفته اند. این آنتاگونیست های ماندگار، برخی از معروف ترین و ترسناک ترین شخصیت های شرور سینما را بوجود آوردند. در این مطلب ده شخصیت شرور فیلم های ترسناک اقتباسی از آثار کینگ را نام بردیم.

10. مارگارت وایت در فیلم «کری» (Carrie)

مارگارت وایت در فیلم «کری»

مارگارت وایت (با بازی پایپر لوری) یک متعصب مذهبی و سلطه گر بود که نسبت به کسانی که او آن ها را گناهکار می دانست، نفرت منحصربه فردی داشت. تعصب و خشم او در نهایت منجر به رابطه بدش با دختر نوجوانش به نام کری (با بازی سیسی اسپیسک) شد که توانایی های فراطبیعی مثل قدرت جابجایی اجسام از راه دور را داشت.

مارگارت به عنوان یک زن خداترس، تلاش کرد تا محیطی کاملا مذهبی را در خانه خود حاکم کند. او تنها به این دلیل که اطرافیانش به افکار پوسیده و اعتقادات او توجهی نمی کردند، شخصیت قضاوت گری پیدا کرده بود. تربیت اشتباه او به عنوان یک مادر در نهایت منجر به مرگش شد، چون کری پس از اینکه مارگارت به او حمله و ادعا کرد که قدرتش نتیجه جادوگری بوده است مجبور شد مادرش را برای دفاع از خود بکشد.

کتاب دختری که تام گوردن را دوست داشت اثر استیون کینگ نشر نون

9. کرت بارلو در فیلم «سیلمز لات» (Salem’s Lot)

کرت بارلو در فیلم «سالمز لات»

خون آشام صد ساله، کرت بارلو (با بازی رجی نالدر)، نیروی شیطانی محض بود که شهر کوچک سیلمزلات را به وحشت انداخت و مصمم بود ساکنان شهر را به اعضای ارتش مرده خود تبدیل کند. وقتی که قربانیان بارلو شروع به انباشته شدن کردند، بر عهده نویسنده بن میرز (با بازی دیوید سول) و طرفدار داستان های ترسناک مارک پتری (با بازی لنس کروین) بود که به جشن خونین خون آشام پایان دهند.

با چشمان زرد ترسناک، دندان های نیش بلند، و ظاهری نحیف و بیمارگونه، این خون آشام وحشتناک بدون شک یکی از ترسناک ترین شخصیت های داستان های استیون کینگ بود، چرا که حضور ترسناک و فراطبیعی اش آن هم با زمان کوتاهی روی صفحه نمایش، هنوز در خاطر مخاطبان مانده است.

8. کریستین در فیلم «کریستین» (Christine)

این پلیموث فیوری فراطبیعی مدل 1958 با اختیار کامل میل به کشتن کسانی داشت که به او یا صاحبش آرنی کانینگهام (با بازی کیت گوردون) آسیب می رساندند.

کریستین با توانایی تحمل ضربات زیاد و حتی بازسازی قطعات مکانیکی، به یکی از 10 شخصیت شرور فیلم های ترسناک اقتباسی از داستان های کینگ تبدیل شد. اگرچه کریستین در نهایت توسط دوست آرنی، دنیس (با بازی جان استاکول) نابود شد، همچنان ثابت کرد که یک شرور حیله گر در فیلم های ترسناک است که سرسختانه حاضر است تا پای مرگ مبارزه کند.

7. کوجو در فیلم «کوجو» (Cujo)

این سگ قاتل و معروف مطمئنا نمی توانست بهترین دوست انسان باشد. این سگ مهربان از نژاد سنت برنارد پس از اینکه توسط خفاش آلوده به هاری گاز گرفته شد شروع به ایجاد وحشت در جامعه خود کرد و به هر کسی که می رسید حمله می کرد. در نهایت او پس از خراب شدن ماشین صاحبش در ملک شخصی شان، به مادر فقیر و پسرش حمله کرد.

کوجو که دشمنی ترسناک بود، به خوبی مخاطبان را می ترساند، چرا که او نقطه مقابل همنشینان پشمالوی شیرین و دوست داشتنی است که سگ ها به آن ها معروف شده اند.

6. رندال فلگ در سریال کوتاه «غرفه» (The Stand)

یکی از 10 شخصیت شرور فیلم های ترسناک اقتباسی از  آثار کینگ، رندال فلگ (با بازی جمی شریدان)، جادوگری جاودانه و شیطانی بود که می خواست از قدرت های تاریک خود برای نابودی تمدن استفاده کند. در طول وقایع سریال کوتاه «غرفه»، او از قدرت و نفوذ خود برای رهبری فرقه شیطانی استفاده می کند.

فلگ که اغلب با عنوان «مرد تاریکی» شناخته می شود، تبدیل به تکراری ترین شخصیت شرور آثار کینگ شده است و در چندین داستان با نام های مختلف و تصویرهای متفاوت ظاهر می شود. با این حال، او همیشه همان اهداف اشاعه شر و شرارت را حفظ می کند. متیو مک کانهی حتی در فیلم «برج تاریک» (The Dark Tower) نقش او را بازی کرد. با این حال، در این سریال کوتاه، فلگ در نهایت توسط قدرت خداوند قبل از اینکه بتواند بر جهان حکومت کند شکست می خورد.

5. واردن ساموئل نورتون در فیلم «رستگاری در شاوشنک» (The Shawshank Redemption)

واردن نورتون (با بازی باب گانتون) به عنوان مدیر سرسخت زندان شاوشنک، که با نظم و انضباط و این اعتقاد که هر مردی می تواند از طریق خداوند رستگاری پیدا کند، حکومت می کرد. با این حال، از موقعیت خود و کار اجباری برای ثروتمند شدن استفاده می کرد و در اعماق وجودش شخصیتی تاریک، فاسد و حریص داشت.

نورتون یک جنایتکار و مسئول مجازات جنایتکاران بود و تمام تلاش خود را کرد تا اعمال خود را مخفی نگه دارد. با کمک فرمانده دوم به همان اندازه بدخواهش، کاپیتان هادلی (با بازی کلنسی براون)، حاضر بودند هر کسی را که می تواند تهدیدی بالقوه برای نقشه هایشان باشد، ارعاب و زندانی کنند و حتی به قتل برسانند. با این حال، در پایان، جنایات واقعی نورتون برای همه فاش شد، و او پس از اینکه توسط اندی دوفرسن (با بازی تیم رابینز) محکوم فراری باهوشی مغلوب شد، به مجازات رسید.

4. خانم کارمودی در فیلم «مه» (The Mist)

وقتی که هیولاهای وحشتناک و عجیب از بعد دیگری به شهر کوچک مین فرود آمدند، گروهی از مردم شهر امیدوار بودند که با پناه گرفتن در یک سوپرمارکت از این مصیبت فرار کنند. متاسفانه، برخی از بازماندگان به زودی متوجه شدند که بزرگ ترین تهدید برای بقای آن ها خانم کارمودی (با بازی مارسیا گی هاردن)، یک متعصب مذهبی بود که از ترس حاکم بر موقعیت استفاده می کرد تا همه چیز را کنترل و هر کسی را که کافر می داند قربانی کند.

خانم کارمودی، مثل مارگرت وایت از فیلم «کری»، زنی به شدت قضاوت گر و پارانوئید بود. او معتقد بود که هیولاهای خارج از سوپرمارکت توسط خدا به عنوان مجازات گناهان بشریت فرستاده شده اند و خود را متقاعد کرد که او تنها کسی است که می تواند مردم را از این مجازات نجات دهد. با افزایش قدرت و نفوذ او، اعتمادبه نفسش هم افزایش یافت تا اینکه در نهایت قبل از اینکه بتواند یک کودک بی گناه را قربانی کند، کشته شد.

3. آنی ویلکس در فیلم «میزری» (Misery)

آنی ویلکس (با بازی کتی بیتس) یک پرستار بازنشسته آشفته با زمینه ی فراوان برای تبدیل شدن به یک قاتل بود که علاقه شدیدی نسبت به نویسنده مشهور پل شلدون (با بازی جیمز کان) داشت. پس از اینکه شلدون را پس از یک تصادف رانندگی مجروح و تنها پیدا کرد، آنی نویسنده را در خانه اش بستری و از او مراقبت کرد. اما شلدون به زودی متوجه شد که آنی قصد ندارد اجازه دهد او خانه اش را ترک کند.

بازی برنده اسکار کتی بیتس در نقش آنی، هر بار که روی پرده ظاهر می شود، احساس تنش و تعلیق را به وجود می آورد، چون او نمونه ای کامل از علاقه افراطی نسبت به یک طرفدار را در این فیلم به تصویر می کشد. شکنجه و زندانی شدن شلدون یکی از آزاردهنده ترین لحظات داستان های کینگ است.

2. جک تورنس در فیلم «درخشش» (The Shining)

جک تورنس (با بازی جک نیکلسون) نویسنده ای بود که خانواده خود را به یک هتل کوهستانی متروک آورد تا سرایدار آن شود و زمانی آرام برای نوشتن رمان خود پیدا کند. با این حال، با گذشت زمان، و اجبار ارواح شیطانی او دچار یک فروپاشی روانی شد و برای قتل همسر و پسرش تلاش کرد.

جک قبل از رسیدن به هتل بهترین مرد خانواده نبود چون سابقه سو استفاده خانوادگی داشت و خشم فروخورده و اعتیاد سابق به الکل به نیروی محرکه ای تبدیل شد که او را در مسیر قاتل شدن هدایت کرد. او در نهایت در کشتن خانواده اش شکست خورد، چون آن ها موفق به فرار از هتل شدند و او در سرما یخ زد و مرد.

1. پنی وایز در فیلم «آن» (It)

پنی وایز یا همان دلقک رقاص، یک هیولای ماورایی بود که تغییر شکل می داد و عمدتا خود را به شکل یک دلقک سیرک درمی آورد تا قربانیان خود را بترساند و از ترس آن ها تغذیه کند.

پنی وایز با بازی تیم کری افسانه ای در سریال کوتاه سال 1990 و سپس بازیگر سوئدی بیل اسکارشگورد در اقتباس سینمایی 2017، تبدیل به نماد ژانر وحشت و بهترین شخصیت شرور فیلم های ترسناک شده است. این شخصیت در طول سال ها باعث ایجاد ترس در بین طرفداران آثار کینگ شده و در ترس بسیاری از افراد از دلقک نقش اساسی داشته است. به طور کلی، خاطره انگیز بودن و طبیعت شیطانی پنی وایز، او را به یکی از بزرگ ترین شخصیت های شرور آثار استیون کینگ تبدیل کرده است.

منبع: collider

مجله خبری ای بی سی مگ

ای بی سی مگ یک وب سایت خبری و علمی در حوزه فیلم و سینما، تکنولوژی و لوازم خانگی با جدیدترین اخبارهای این حوزه می باشد. خوشحالیم بتوانیم مطالب مفیدی را برای شما ارائه دهیم.
دکمه بازگشت به بالا