هنر و سینما

8 انیمیشن «گربه چکمه پوش» از بدترین تا بهترین


شخصیت های معروف و شناخته شده زیادی در فیلم ها و سریال ها وجود دارند. با این حال، در دنیای انیمیشن، کمپانی دریم ورکس با فرانچایز «شرک» (Shrek) در این زمینه پیشتاز است. «شرک» شخصیت های معروف و محبوب زیادی را معرفی کرد، از خود غول سبز بزرگ گرفته تا خر و فیونا. اما وقتی که کارتون «شرک 2» منتشر شد، ما با خطرناک ترین و در عین حال بامزه ترین گربه ی دنیای انیمیشن آشنا شدیم، یعنی گربه چکمه پوش. صداپیشگی گربه چکمه پوش را آنتونیو باندراس برعهده دارد و این شخصیت آنقدر در فرنچایز «شرک» حضور پررنگی داشت که در نهایت به ستاره فیلم های خودش تبدیل شد.

چکمه پوش همیشه برای هیجان و خطر کردن آماده است. این گربه که مهارت خوبی در مبارزات شمشیربازی و نبردهای تن به تن دارد و تاثیرگذارترین چشم های گربه ای را به وقتش به نمایش می گذارد، شخصیتی عالی برای ساخت اسپین آف های «شرک» است. فرصت های بی پایانی برای داستان های جدید وجود دارد و بعد از موفقیت انیمیشن «آخرین آرزو» (Puss in Boots: The Last Wish) در سال گذشته، احتمالا باید در انتظار «گربه چکمه پوش 3» باشیم. در ادامه تمام فیلم های گربه چکمه پوش را از بدترین تا بهترین رتبه بندی کردیم.

8. شرک سوم (Shrek the Third)

انیمیشن شرک سوم

 • محصول: 2007
 • کارگردان: کریس میلر، ریمن هویی
 • صداپیشه ها: مایک مایرز، کامرون دیاز، آنتونیو باندراس
 • امتیاز متاکریتیک: 58 از 100
 • امتیاز IMDb به فیلم: 6.1 از 10

«شرک سوم» دومین فیلمی است که گربه چکمه پوش در آن ظاهر می شود. این انیمیشن ماجراجویی شرک و فیونا را در نقشی کاملا جدید در سرزمین دور دور نشان می دهد. پس از مرگ پدر فیونا، او و شرک تنها کسانی هستند که برای حکومت بر قلمروی باقی می مانند که اکنون به پادشاهان جدید نیاز دارد. با این حال، شرک تاج پادشاهی را نمی خواهد، و نزد خر و گربه چکمه پوش می رود تا به او کمک کنند جایگزین مناسبی برای خود پیدا کند؛ پسر عموی فیونا، آرتی.

«شرک سوم» همان ویژگی های اولین حضور گربه چکمه پوش را دارد. شیمی ای که او با خر و شرک نشان می دهد در قسمت سوم بسیار قوی است. علاوه بر این، با تماشای رشد تمام آن ها در کنار هم، متوجه عمق بیشتری در شخصیت گربه خواهید شد. این فیلم بسیار خنده دار است و اگرچه نمی تواند با شاهکار «شرک 2» مقایسه شود، اما هنوز یک حضور عالی از گربه چکمه پوش به نمایش می  گذارد.

7. شرک در کریسمس (Shrek the Halls)

انیمیشن شرک در کریسمس

 • محصول: 2009
 • کارگردان: گری تروسدیل
 • صداپیشه ها: مایک مایرز، ادی مورفی، آنتونیو باندراس
 • امتیاز متاکریتیک:
 • امتیاز IMDb به فیلم: 6.4 از 10

«شرک در کریسمس» یک فیلم کوتاه محصول سال 2007 است که تمام شخصیت های انیمیشن «شرک» مورد علاقه طرفداران (از جمله گربه چکمه پوش) را در فضایی شادتر به نمایش می گذارد. در این قسمت ویژه، کل گروه تلاش می کند تا حال و هوای کریسمس را به باتلاق محبوبشان بیاورد. با تلاش شرک برای تحقق رویاهای کریسمسی فیونا، کل گروه داستان هایی از تعطیلات را تعریف می کنند که منجر به دعوای بزرگی می شود، پس از آن شرک مجبور می شود برخی از اشتباهات را اصلاح کند.

کریسمس همیشه به معنای بودن در کنار آن هایی است که دوستشان داریم. «شرک در کریسمس» یک نسخه ویژه تعطیلات است که معنای واقعی این دوران را از چشم تک تک شخصیت های این مجموعه انیمیشن، از شرک و فیونا گرفته تا خر، گربه چکمه پوش و حتی جینجر، به نمایش می گذارد. به خاطر فرمت کوتاهش، این قسمت ویژه حماسی ترین نمایش سری انیمیشن های گربه چکمه پوش نیست. با این حال، برای تماشا در کریسمس هر سال عالی است.

ماگ طرح شرک  کد 1203

6. شرک برای همیشه (Shrek Forever After)

 • محصول: 2010
 • کارگردان: مایک میشل
 • صداپیشه ها: مایک مایرز، ادی مورفی، آنتونیو باندراس
 • امتیاز متاکریتیک: 58 از 100
 • امتیاز IMDb به فیلم: 6.3 از 10

فرنچایز «شرک» می داند که همیشه چطور فیلم های خوب تولید کند. «شرک برای همیشه» در سال 2010 اکران شد و چهارمین فیلم این فرنچایز است. در این قسمت، شرک با واقعیت زندگی جدید خود روبرو می شود؛ ازدواج و تشکیل خانواده. چه چیزی او را آزار می دهد؟ حس از دست رفتن آزادی ای که در باتلاق محبوبش داشت.

شرک دلتنگ زندگی مجردی خود می شود و با رامپل تیلتسکین معامله ای ترتیب می دهد. این در حالی است که تمام زندگی او به هم ریخته و گربه چکمه پوش چاق نقش حیوان خانگی فیونا را بازی می کند. این فیلم عمیقا به جادوی دنیای «شرک» و البته سفر حماسی شرک برای بازگرداندن زندگی اش می پردازد.

«شرک برای همیشه» نشان می دهد که چگونه این فرنچایز به افزایش ریسک و درام داستان هایش ادامه داد و قصه ارزشمندی فراتر از سه گانه اصلی تعریف کرد. فرنچایز «شرک» داستان های کلاسیکی را روایت می کند و اساسا فرصت های بی پایانی در میان موانع جدید و هیجان انگیز برای شرک و بقیه اعضا بوجود می آورد. البته، دیدن گربه در چنین وضعیت بی حالی نسبت به آنچه به آن عادت کرده ایم، کمی آزاردهنده است، اما این نسخه جایگزین از او باعث می شود دل تنگ جنگجوی محبوبمان شویم و قدرش را بدانیم.

5. شرک در هالووین (Scared Shrekless)

 • محصول: 2010
 • کارگردان: گری ترورزدیل
 • صداپیشه ها: آنتونیو باندراس، مایک مایرز، کامرون دیاز
 • امتیاز متاکریتیک: –
 • امتیاز IMDb به فیلم: 6.7 از 10

همیشه زمان مناسبی برای تماشای «شرک در هالووین» است! در این قسمت ویژه هالووین، که مدت کوتاهی پس از «شرک برای همیشه» اتفاق می افتد، همه شخصیت های مورد علاقه ما از شرک، خر، گربه، پینوکیو و غیره دور هم جمع می شوند تا داستان های ترسناکی را تعریف کنند.

داستان این قسمت ویژه در پادشاهی قدیمی لرد فارکواد اتفاق می افتد. با توجه به اینکه از اولین انیمیشن «شرک» به این مکان آشنا برنگشتیم، به نوعی یک حس نوستالژی با خودش به همراه دارد. قلعه مکان مناسبی برای داستان های ترسناک است، و ظاهرا این بار، سازندگان از آخرین فیلم کوتاه خود، «شرک در کریسمس» چیزهای زیادی یاد گرفته اند. «شرک در هالووین» بیشتر به لحن و اتمسفر متکی است و تنها حضور کوتاهی از گربه چکمه پوش را به نمایش می گذارد.

4. گربه چکمه پوش: سه وروجک (Puss in Boots: The Three Diablos)

 • محصول: 2012
 • کارگردان: ریمن هویی
 • صداپیشه ها: آنتونیو باندراس، گیلز مارینی، کریس میلر
 • امتیاز متاکریتیک: –
 • امتیاز IMDb به فیلم: 6.8 از 10

با وجود اینکه کارتون «گربه چکمه پوش: سه وروجک» تنها 13 دقیقه است، اما باز هم یک داستان شیرین و تماشایی را به تصویر می کشد. در این کارتون کوتاه، گربه چکمه پوش با سه بچه گربه ماجراجو همکاری می کند تا یک یاقوت دزدیده شده را پیدا کنند.

همانقدر که ما دوست داریم بیش از یک ساعت وقت صرف تماشای گربه محبوبمان در سفری حماسی کنیم، از این داستان مفید و جمع و جور ناامید نخواهیم شد. «سه وروجک» که پس از اولین فیلم «گربه چکمه پوش» اکران شد، از محبوبیت این شخصیت استفاده کرد، جهان انفرادی او را گسترش داد و به طور موثر راه هایی را برای داستان گویی بیشتر حول شخصیت گربه ایجاد کرد. البته چیزی که این قسمت را از سری انیمیشن های «گربه چکمه پوش» متمایز می کند، به لطف بچه گربه های شایان ستایش در کنار چکمه پوش، بامزه بودن بیش از حد گربه هاست.

3. گربه چکمه پوش (Puss in Boots)

 • محصول: 2011
 • کارگردان: کریس میلر
 • صداپیشه ها: آنتونیو باندراس، سلما هایک، زک گالیفیناکیس
 • امتیاز متاکریتیک: 65 از 100
 • امتیاز IMDb به فیلم: 6.6 از 10

ساخته شدن اسپین آف «گربه چکمه پوش» ثابت می کند که این شخصیت واقعا چقدر مهم و بزرگ است. کارتون «گربه چکمه چوش» در سال 2011 منتشر شد و یک داستان اورجینال برای گربه ماجراجو روایت می کند. قبل از رسیدن به شرک و خر، گربه با دوست سابق خود، هامپتی دامپی، درگیر اختلاف شدید شد. با این حال، علی رغم اختلافاتشان، این دو به همراه کیتی پنجه طلا (سلما هایک)، برای سرقت یک غاز و تخم های طلایی آن راهی یک سرقت خطرناک می شوند.

کارتون «گربه چکمه پوش» به خوبی شخصیت سرسخت و شجاع چکمه پوش را به نمایش می گذارد که در غیر این صورت در فرانچایز «شرک» جایی نداشت. حس ماجراجویی و تشنگی گربه برای هیجان مسری است و این در فیلم او به خوبی نشان داده شده است. این فیلم به همان اندازه که سرگرم کننده و صمیمانه است، هیجان انگیز و پر از زندگی نیز هست و بسیاری از جاهای خالی فیلم های «شرک» را درباره گذشته چکمه پوش پر می کند.

2. شرک 2 (Shrek 2)

 • محصول: 2004
 • کارگردان: اندرو آدامسون، کلی اشبری، کونان ورنون
 • صداپیشه ها: مایک مایرز، ادی مورفی، آنتونیو باندراس
 • امتیاز متاکریتیک: 75 از 100
 • امتیاز IMDb به فیلم: 7.3 از 10

ما اولین بار در فیلم «شرک 2» محصول 2004 با گربه چکمه پوش آشنا می شویم. در این دنباله، شرک و فیونا به تازگی از ماه عسل خود برگشته اند، زمانی که والدینش، پادشاه و ملکه ی سرزمین های دور دور از آن ها دعوت می کنند که به پادشاهی سفر کنند تا بالاخره بتوانند با عشق واقعی فیونا ملاقات کنند.

با این حال، هنگامی که آن ها می رسند، والدین فیونا از فهمیدن اینکه شرک یک غول است غافل گیر می شوند. آن ها همچنین از این که فیونا در فرم غول پیکر خود زندگی می کند چندان خوشحال نیستند. پادشاه برای اینکه سعی کند دخترش را از سرنوشتی که صلاح نمی داند نجات دهد، از کمک مادرخوانده پری و پسرش شاهزاده چارمینگ استفاده می کند تا فیونا را فریب دهد تا فکر کند چارمینگ در واقع همان شرک است که به انسان تبدیل شده.

«شرک 2» به سادگی بهترین فیلم در کل جهان سینمایی «شرک» و یک شاهکار است. این همان فیلمی است که در آن گربه چکمه پوش برای اولین بار معرفی می شود. اضافه کردن شخصیت های جدید به گروه اصلی یک فرنچایز اتفاق جدیدی نیست، اما با وجود گربه چکمه پوش، «شرک 2» به چیزی دست یافت که دنباله های دیگر از رسیدن به آن محرومند؛ آن ها شخصیتی بی درنگ دوست داشتنی را معرفی کردند که در عین حال برخلاف انتظارات ظاهر شد.

به هر حال، گربه در ابتدا به عنوان یک شرور معرفی شد که توسط پادشاه برای کشتن شرک ماموریت داشت، اما شخصیت ناشی اش به سرعت باعث محبوبیتش برای تماشاگران شد و ثابت کرد که او بدون هیچ شک و تردیدی متعلق به این گروه رانده شده است.

1. گربه چکمه پوش: آخرین آرزو (Puss in Boots: The Last Wish)

 • محصول: 2022
 • کارگردان: جوئل کرافورد
 • صداپیشه ها: آنتونیو باندراس، سلما هایک، هاروی گی ین
 • امتیاز متاکریتیک: 73 از 100
 • امتیاز IMDb به فیلم: 7.8 از 10

گربه چکمه پوش شخصیتی است که به جسارت شهرت دارد. او همیشه به دنبال ماجراجویی بعدی خود، یک نبرد جدید برای مبارزه و یک دشمن جدید برای شکست است. با این حال، یک زندگی سراسر مبارزه می تواند برای هر کسی پیامدهایی داشته باشد. «آخرین آرزو» جدیدترین کارتون گربه چکمه پوش است و به معایب ماجراجویی های بی پایان این شخصیت می پردازد. در اینجا، گربه متوجه می شود که به آخر زندگی خود رسیده است و سفری برای تحقق آخرین آرزویش آغاز می کند تا نُه جان خود را به طور کامل بازگرداند.

با توجه به اینکه «آخرین آرزو» بیش از یک دهه پس از کارتون «گربه چکمه پوش» منتشر شد، انتظارات زیاد بود. خوشبختانه فیلم 2022 موفقیت آمیز از آب درآمد و مورد پسند طرفداران واقع شد. با بازیگران فوق العاده ای متشکل از باندراس و هایک، که هر دو نقش های خود را تکرار کردند، به علاوه معرفی فلورانس پیو و اولیویا کولمن، این قسمت تازه در دنیای «گربه چکمه پوش» رویکردی عمیق تر برای مخاطبان جهانی در پیش گرفت. کارتون «گربه چکمه پوش: آخرین آرزو» به مخاطبان اصلی خود ایده های بالغانه تری در مورد مرگ و هدف از زندگی ارائه کرد، آن هم بدون قربانی کردن طنز خاص فرنچایز.

منبع: Movieweb

مجله خبری ای بی سی مگ

ای بی سی مگ یک وب سایت خبری و علمی در حوزه فیلم و سینما، تکنولوژی و لوازم خانگی با جدیدترین اخبارهای این حوزه می باشد. خوشحالیم بتوانیم مطالب مفیدی را برای شما ارائه دهیم.
دکمه بازگشت به بالا