هنر و سینما

سریال آهوی من مارال و جیران

شکایت سریال «آهوی من مارال» از سریال «جیران»

سال گذشته بود که معلوم شد همزمان سه سریال با موضوع ناصرالدین شاه قاجار در شبکه نمایش خانگی در دست تولید قرار گرفته است.

با همه ی جذابیت های دوران قاجار، به ویژه دوره ی سلطنت ناصرالدین شاه به لحاظ اتفاقات سیاسی، اجتماعی و هنری و پتانسیل های آن برای تولید آثار نمایشی، اما ساخت همزمان سه سریال با موضوع چهارمین شاه دودمان قاجار، اتفاقی عجیب بود که بحث هایی را نیز به دنبال داشت.

با این حال گفته می شد در هر یک از این مجموعه ها به مقاطع و ابعاد مختلفی از زندگی ناصرالدین شاه قاجار پرداخته شده است.

این سه سریال «قبله عالم» به کارگردانی حامد محمدی، «جیران» به کارگردانی حسن فتحی و «آهوی من مارال» به کارگردانی مهرداد غفارزاده بودند.

سریال قبله عالم یک کمدی تاریخی بود که از مرداد تا آنلاین 1400 پخش شد.

حامد کمیلی در نقش ناصرالدین شاه قاجار در سریال قبله عالم

اما از قرار معلوم میان دو سریال دیگر شباهت هایی وجود دارد که دردسرساز شده است.

پخش سریال جیران قرار است از جمعه ی این هفته، 24 دی ماه آغاز شود و در حالی که دیروز عوامل آن به همراه جمعی از سینماگران در مراسم اکران خصوصی قسمت ویژه ی این سریال به دور هم جمع شده بودند، خبری مبنی بر شکایت از سریال جیران منتشر شد.

ماجرا از این قرار است که مهرداد غفارزاده، نویسنده و کارگردان سریال آهوی من مارال، در ماه  های گذشته از سازندگان سریال جیران به مراجع سینمایی و فرهنگی شکایت کرده بود که علت این شکایت نیز وجود شباهت  هایی میان فیلمنامه ی سریال جیران با طرح سریال آهوی من مارال» بوده است.

این اختلاف اولین بار در اوایل سال 99 مطرح شده بود و طرفین دعوا شکایت خود را از طریق آیفیک (انجمن صنفی شرکت ها و موسسات فیلمسازی ایران) پیگیری کرده بودند. طبق نظر اعضای تیم داوری، اسماعیل عفیفه، تهیه  کننده ی سریال جیران موظف شد تا یک سال، این مجموعه نمایشی را به انتشار نرساند و تمامی بخش  های مشابه با طرح سریال آهوی من مارال را نیز از سریال جیران حذف کند.

بهرام رادان در نقش ناصرالدین شاه در سریال جیران

با این حال طی هفته  های گذشته، مهرداد غفارزاده شکایتی با موضوع نقض حقوق مالکانه توسط گروه تولید سریال جیران به ساترا ارائه کرد. هفته ی گذشته در جلسه  ای مشترک در ساترا که با حضور مسئولان این سازمان برگزار شد، طرفین دعوا توافق کردند طی جلساتی در روزهای 16 و 17 دی ماه به تماشای سریال جیران و تطبیق آن با طرح سریال آهوی من مارال بپردازند تا درباره ی وجود یا نبود مشابهت میان آن  ها به صورت مشترک توافق کنند. اما علیرغم موافقت اولیه، با امتناع اسماعیل عفیفه، تهیه  کننده ی سریال جیران، این جلسات برگزار نشد.

حسن معجونی در نقش ناصرالدین شاه در سریال آهوی من مارال

علاوه بر این، در جلسه ی مشترک هفته ی گذشته در ساترا، غفارزاده درخواست کرده بود که در صورت حاصل نشدن توافق در جلسات 16 و 17 دی ماه، ساترا صرفاً در صورت درخواست مجدد او، به این مسأله ورود کند.

در نهایت روز دوشنبه 20 دی ماه غفارزاده تصمیم گرفت تا این پرونده را در مراجع قضایی دنبال کند و انصراف رسمی خود را از درخواست اعلام نظر ساترا در این پرونده اعلام کرد، بنابراین می  توان انتظار داشت غفارزاده در دادسرای فرهنگ و رسانه یا سایر محاکم قضایی مرتبط، برای شکایت از سازندگان سریال جیران اقدام کند.

سریال حسن فتحی درباره ی جیران، سوگلی ناصر الدین شاه است که در حقیقت یکی از ندیمه های او بود و شاه قاجار طی دیداری اتفاقی به او علاقه  مند می  شود و با او ازدواج می  کند.

سریال غفارزاده، آهوی من مارال، که هنوز آماده ی پخش نشده نیز ماجرای دلدادگی ناصرالدین شاه به دختری روستازاده به نام مارال را به تصویر می  کشد.

 

بیشتر بخوانید:

همه چیز درباره سریال «جیران» اثر پر ستاره جدید حسن فتحی

به گزارش «فرهیختگان» نتیجه جلسه رسیدگی و نظر هیأت کارشناسی تخصصی، به منظور بررسی مشابهت سریال «جیران» و «آهوی من مارال» که ششم بهمن در ساترا برگزار شده بود، اعلام شد.

بنا بر این گزارش، در راستای شکایت نویسنده و کارگردان سریال «آهوی من مارال»، شعبه 36 دادگاه عمومی حقوقی مجتمع قضایی شهید صدر، اجرائیه ای مبنی بر ضرورت حذف شباهت ها توسط تهیه کننده سریال «جیران» صادر کرد؛ با توجه به لازم الاجرا بودن رأی شورای داوری آیفیک و قرار داشتن سریال «جیران» در مرحله دریافت مجوز انتشار از ساترا، هیأت کارشناسی تخصصی برای بررسی موضوع تشکیل شد. جلسه کارشناسی تخصصی این هیأت، ششم بهمن با حضور مهرداد غفارزاده، اسماعیل عفیفه، کارشناسان محتوایی منتخب ساترا و نماینده بخش های نظارتی سازمان صدا و سیما در سالن جلسات ساترا برگزار شد.

نتیجه فرآیند رسیدگی و اعلام نظر هیأت کارشناسی تخصصی بدین شرح است:

«1- شکایت شاکی پرونده در تاریخ 28 دی  با موضوع بررسی اجرای بند 2 رأی داوری مذکور(الزام به حذف شباهت ها از سوی تهیه کننده «جیران») در ساترا وصول شد.

2- پس از طرح موضوع در شورای محتوایی ساترا، سه کارشناس برای بررسی موضوع توسط آن شورا تعیین شد که مدارک لازم برای بررسی و اظهارنظر توسط ساترا به ایشان ارائه شد.

3- با توجه به درخواست نویسنده سریال «آهوی من مارال» از رئیس سازمان صداوسیما و دستور ایشان، نماینده مرکز صیانت و حفاظت و اداره  کل  بازرسی و بررسی های عمومی نیز به هیأت دعوت شدند تا بر فرایند کار نظارت داشته باشند.

4- جلسه بررسی روز چهارشنبه مورخ 6 بهمن 1400 در ساترا تشکیل شد و ابتدا طرفین پرونده و نمایندگان ایشان اظهارات خود را بیان کردند و پس ازآن کارشناسان و اعضای هیأت تخصصی به تماشای قسمت های سریال «جیران» و تطبیق آن با طرح «سریال آهوی من مارال» پرداختند.

5- در نهایت اعضای جلسه با ثبت اظهارات خود در برگه های اعلام نظر، دیدگاه خود را درخصوص اجرای بند 2 رأی داوری آیفیک یا عدم اجرای آن از سوی تهیه کننده «جیران» اعلام کردند که نتیجه این فرآیند، اجماع هر سه کارشناس بر فقدان شباهت به نحوی که قابلیت احراز گرته برداری سریال «جیران» از طرح «آهوی من مارال» را داشته باشد، اعلام شد. لذا از نظر این هیأت بند دوم رأی داوری شورای تخصصی آیفیک از سوی تهیه کننده سریال «جیران» رعایت شده است و منعی برای صدور مجوز انتشار از این حیث وجود ندارد.

6- با توجه به اینکه صلاحیت ساترا در بررسی این پرونده به تبع وضعیت درخواست مجوز انتشار از این سازمان مطرح شده بود، کماکان هریک از طرفین می تواند نسبت به پیگیری مطالبات خود از مراجع قضایی اقدام نماید و ورود ساترا نافی صلاحیت محاکم قضایی کشور در پرونده نیست».

مجله خبری ای بی سی مگ

ای بی سی مگ یک وب سایت خبری و علمی در حوزه فیلم و سینما، تکنولوژی و لوازم خانگی با جدیدترین اخبارهای این حوزه می باشد. خوشحالیم بتوانیم مطالب مفیدی را برای شما ارائه دهیم.
دکمه بازگشت به بالا