هنر و سینما

10 دلیل که ثابت می کند «شرک» دنیای انیمیشن را به کلی تغییر داد


انیمیشن «شرک» در میان نسل های مختلف، به یکی از محبوب ترین فیلم های تمام دوران تبدیل شده است، اما جدا از اینکه این فیلم اثر ماندگاری روی مخاطبان گذاشته، تاثیر قابل توجهی هم بر صنعت فیلم داشته است. «شرک» فیلمی محصول سال 2001 کمپانی دریم ورکس است. داستان یک غول خشمگین را دنبال می کند که در تلاش برای نجات باتلاق خود، عاشق یک شاهزاده خانم می شود و در پی آن پادشاهی را نجات می دهد. این انیمیشن آنقدر موفق شد که سه دنباله و یک سری اسپین آف به همراه داشت.

«شرک» حتی قبل از تبدیل شدن به یک فیلم در میان دیگر داستان های افسانه ای برجسته بوده است. کتاب کودکانه ویلیام استیگ با نام «شرک!» (Shrek!)، که الهام بخش این فیلم در سال 2001 شد، به دلیل رویکرد غیرمتعارفش به داستان پریان و قهرمانان معمولی، توجه بسیاری از منتقدان و انیمیشن سازان را به خود جلب کرد. به این ترتیب، داستان «شرک» به خاطر امتناع از پایبندی به هنجارها و انتخاب های سرگرم کننده و منحصربه فردش که به نوعی ساختارشکن محسوب می شد، بر مخاطبان تاثیر گذاشت. به همین دلیل، «شرک» رکوردهایی را در صنعت فیلم به ثبت رسانده و منجر به تغییراتی شده است که شاید تا آن زمان اتفاق نیفتاده بود.

10. «شرک» ثابت کرد که انیمیشن می تواند از لحاظ انتقادی هم موفق باشد

انیمیشن «شرک»

در حالی که دیزنی در زمان اکران «شرک» تقریبا انحصاری عمل می کرد، دریم ورکس به موفقیتی رسید که دیزنی تا آن زمان نتوانسته بود به آن دست پیدا کند؛ یعنی از دید تماشاگران و منتقدان به یک اندازه موفق ظاهر شد. این در حالی است که رنسانس دیزنی به تازگی و در سال 1999 به پایان رسیده بود. فیلم هایی مثل «پری دریایی کوچولو» (The Little Mermaid) و «علاالدین» (Aladdin)، از نظر مخاطبان هدف خود، یعنی کودکان، خوب ظاهر شدند، اما از لحاظ انتقادی حرفی برای گفتن نداشتند.

در آن زمان، فیلم های انیمیشن به هیچ وجه در صنعت سینما جدی گرفته نمی شدند. با این حال، داستان منحصربه فرد «شرک» و محبوبیت در میان مخاطبان توجه را به این ژانر جلب کرد و برای اولین بار باعث شد منتقدان فیلم های انیمیشن را جدی بگیرند.

دفترچه یادداشت طرح شرک کد 01

9. انیمیشن «شرک» در طنز و داستانش مخاطبان بزرگسال را هم در نظر گرفت

خر شرک

یکی از جنبه های اصلی «شرک» که قبلا هرگز در فیلم های انیمیشن دیده نشده بود، توانایی آن در ارائه داستانی به یک اندازه مناسب کودکان و بزرگسالان بود. فیلم های انیمیشن معمولا تنها کودکان و خردسالان را در نظر می گرفتند، این در حالی است که «شرک» با ساختن فیلمی که همه سنین می توانستند از آن لذت ببرند، بازی را تغییر داد.

دریم ورکس این کار را با گنجاندن جوک هایی در فیلم انجام داد که هم کودکان و هم بزرگسالان را می خنداند. علاوه بر این، داستان آنقدر از یک افسانه معمولی فراتر بود که می توانست بزرگسالان و همچنین کودکان را مجذوب خود کند. «شرک» موفق شد یک داستان ساده و در عین حال جذاب را با طنزی متعادل کند که برای تمام سنین کارآمد بود و یکی از قابل فهم ترین فیلم های انیمیشن آن زمان را خلق کرد.

8. انیمیشن «شرک» شروعی برای گذر از انیمیشن های دو بعدی بود

اواخر دهه 1990 و اوایل دهه 2000، انیمیشن به آرامی شروع به تغییر کرد و «شرک» یکی از پایه های این تغییر بود. اگرچه در ابتدا قرار بود این فیلم با انیمیشن دو بعدی و به سبک سنتی ساخته شود، اما در نهایت با استفاده از انیمیشن کامپیوتری ساخته شد. به طور کلی، ظاهرش بسیار متفاوت از چیزی بود که مخاطبان به آن عادت داشتند و باعث شد که از فیلم های معمولی دیزنی که در آن زمان اکران می شدند متمایز شود.

موفقیت «شرک» در استفاده از انیمیشن کامپیوتری زمینه حرکت به سمت انیمیشن های کامپیوتری و دور شدن از انیمیشن های دو بعدی سنتی را فراهم کرد که منجر به فیلم های انیمیشن واقعی تر و با جزییات بیشتر برای مخاطبان حال حاضر شد.

7. انیمیشن «شرک» الهام بخش آکادمی اسکار برای تخصیص جایزه بهترین انیمیشن شد

اثر قابل توجهی که «شرک» بر صنعت فیلم گذاشت، تخصیص جایزه اسکار برای بهترین انیمیشن بلند بود. علی رغم مجموعه های طولانی مدت انیمیشن های موفق دیزنی از دهه 1930 تا 1990، آکادمی احساس کرد تعداد فیلم های انیمیشنی بسیار کمی ساخته شده است که قادر باشد یک دسته بندی کامل برای این ژانر بوجود آورد.

با این حال، با موفقیت بیشتر دریم ورکس، به ویژه با انتشار «شرک» در سال 2001، آکادمی تجدید نظر کرد. با رقابت جدید در ژانر انیمیشن، یک دسته بندی در سال 2002 و یک سال پس از اکران «شرک» شکل گرفت. به این ترتیب، شرک توجه بیشتری را به این ژانر جلب کرد و زمینه تغییراتی را در بخش های اصلی صنعت سینما فراهم کرد.

6. انیمیشن «شرک» الهام بخش سبک جدید داستان های افسانه ای شد

تاثیر دیگر «شرک» بر دنیای انیمیشن و به طور کلی فیلم های کودکان، تغییر رویه در افسانه های سنتی بود. برخلاف افسانه های معمولی که شامل یک شاهزاده یا شاهزاده خانم به عنوان قهرمان است، «شرک» یک شخصیت اصلی را معرفی کرد که در ابتدا لزوما دوست داشتنی یا قابل توجه نبود. شرک نه تنها یک غول بود که ایده یک قهرمان جذاب را به چالش می کشید، بلکه تا حدودی خودمحور بود و به قهرمان بودن اهمیتی نمی داد. به این ترتیب، شرک یک ضدقهرمان و هنجارشکن واقعی شد.

نوع جدیدی از افسانه هایی که انیمیشن «شرک» بر اساس آن ساخته شده بود، بسیار اهمیت داشت، چون مخاطبان را شگفت زده کرد و الهام بخش موج جدیدی از داستان های افسانه ای شد که شاید تا قبل از آن کسی سراغشان نمی رفت. «شرک» به عنوان یک نوع کاملا جدید از انیمیشن، مخاطبانی را که عادت به تماشای فیلم های این ژانر داشتند، هیجان زده کرد و انتظارات و تصورات آن ها را تغییر داد. علاوه بر این، شکل روایت شگفت انگیز «شرک» منجر به ساخت فیلم هایی مانند «فریب خورده» (Hoodwinked!) شد.

5. انیمیشن «شرک» بر فرهنگ عامه تکیه کرد

یکی دیگر از ویژگی های منحصربه فرد «شرک» تمرکز آن بر فرهنگ عامه بود. یک بار دیگر، «شرک» از محدوده فیلم های انیمیشن سنتی فراتر رفت و فرهنگ عامه را از موسیقی گرفته تا ارجاع به افراد مشهور در فیلم خود گنجاند. به طور کلی، این انتخاب به خاطر جدید بودنش موفقیت آمیز از آب درآمد اما همچنین به خلق جهانی کمک کرد که در آن دنیای «شرک» و واقعیت بتوانند با هم ادغام شوند. مخاطبان می توانستند زندگی روزمره خود را به شیوه ای خلاقانه و منحصربه فرد در دنیای فانتزی ببینند. بنابراین، تمام اشارات تبدیل به ایستراگ های سرگرم کننده ای شد که برای بینندگان خنده دار بود و همچنین نگاهی به دنیای واقعی داشت که مخاطبان در آن زندگی می کردند.

4. انیمیشن «شرک» فضای سنتی را با موسیقی مدرن ترکیب کرد

در یک مفهوم بسیار مشابه، «شرک» به خاطر ترکیب فضای آشنای افسانه ای با موسیقی مدرن، متمایز بود. در حالی که شخصیت شرک در یک باتلاق زندگی، به قلعه  حمله، و در امتداد کوه ها و پل های خطرناک سفر می کرد، در تمام این مدت موسیقی گروه راک اسمش موس (Smashmouth) باعث خنده دار شدن و جذابیت فضای فیلم می شد. این گنجاندن موسیقی مدرن به همان شیوه ارجاعات فرهنگ عامه عمل کرد و محیط فانتزی انیمیشن «شرک» را با موسیقی که مخاطبان از قبل می شناختند و دوست داشتند، در هم  آمیخت.

علاوه بر این، قطعات موجود در موسیقی متن شرک به سادگی با فضای داستان مطابقت دارد. ریف های گیتار و ضرب های احساسی عموما منطقی تر از داشتن موسیقی اورجینال یا موسیقی متن مثل سایر فیلم های انیمیشن آن زمان به نظر می رسد. به علاوه، با نگاهی به گذشته، واضح است که موسیقی متن انیمیشن «شرک» تاثیر قابل توجهی بر حافظه مخاطبان و به خاطر آوردن فیلم گذاشته است. بسیاری از آهنگ های استفاده شده در فیلم هنوز هم انیمیشن «شرک» را به ذهن متبادر می کند.

3. انیمیشن «شرک» مملو از شخصیت های غیرمنتظره است

همانطور که قبلا گفتیم، انیمیشن «شرک» ایده های اصلی یک داستان افسانه ای را تغییر داد، اما شخصیت اصلی تنها کسی نبود که انتظارات ما را زیر و رو کرد. خر (دانکی)، دستیار شرک و یک دوست وفادار است اما شرک را عصبانی هم می کند و این دو به ندرت در فیلم با هم کنار می آیند. فیونا، اگرچه یک شاهزاده خانم است، اما نفرین شده است و هر شب به یک غول تبدیل می شود و بار دیگر تصور ایده آل از عشق شاهزاده خانم زیبا را از بین می برد. در مجموع، این تغییرات در کهن الگوهای شخصیتی به نفع انیمیشن «شرک» تمام شد چون متفاوت است اما همچنین به این دلیل که از مضمون پذیرش ناهنجاری ها حمایت می کند.

2. انیمیشن «شرک» الهام بخش فرنچایزهای انیمیشنی شد

در طول سال 2001، تبدیل شدن فیلم های انیمیشن به فرانچایز معمول نبود. اگرچه دیزنی فرنچایز «داستان اسباب بازی» (Toy Story) خود را در همان زمان راه اندازی کرده بود، این روند با آنچه امروز می بینیم فاصله زیادی داشت و انیمیشن «شرک» به شروع آن کمک کرد. در کنار دیزنی، دریم ورکس یکی از اولین فرنچایزهای انیمیشنی را با «شرک» راه اندازی کرد. امروز فرنچایز «شرک» چهار فیلم و دو اسپین آف دارد که «شرک 5» هم ساختش تایید شده است. یک بار دیگر، «شرک» با ایجاد زمینه های جدید در ژانر انیمیشن، امکانات آن نوع از فیلم ها را گسترش و انتظارات را برای موفقیت و محبوبیت فیلم های انیمیشن افزایش داد.

1. انیمیشن «شرک» دیزنی و پیکسار را به چالش کشید

مهم تر از همه، «شرک» با ایجاد رقابت واقعی با دیزنی و پیکسار، نشان خود را در صنعت سینما و فراتر از آن ثبت کرد. برای چندین دهه، دیزنی بر فیلم های انیمیشن تسلط داشت و «شرک» از دریم ورکس این طلسم طولانی مدت را شکست. در حالی که فیلم های دیزنی مطمئنا سرگرم کننده و موفق بودند، موفقیت «شرک» با افزودن صداپیشه ها، شخصیت ها و داستان های جدید به این ژانر تضمین شد. «شرک» به فیلم های انیمیشن تنوع بخشید و این امکان را برای فیلم هایی که در چرخه تکراری گیر افتاده بودند فراهم کرد تا مورد توجه و شهرت قرار بگیرند.

اگرچه «شرک» اغلب می تواند فیلمی کمدی و نه چندان جدی به نظر برسد، اما در واقع برای فیلم های انیمیشن و هالیوود به طور کلی عملکرد فوق العاده ای داشته است. این فیلم فراتر از انتظارات بود، مخاطبان زیادی را تامین کرد و ایده های تازه و جدیدی را روی میز آورد که الهام بخش فیلم های انیمیشنی بعدی شد. به طور کلی، «شرک» تاثیرات مهمی بر آینده انیمیشن گذاشت.

35,000

33,000

تومان

38,000

35,950

تومان

منبع: screen rant

مجله خبری ای بی سی مگ

ای بی سی مگ یک وب سایت خبری و علمی در حوزه فیلم و سینما، تکنولوژی و لوازم خانگی با جدیدترین اخبارهای این حوزه می باشد. خوشحالیم بتوانیم مطالب مفیدی را برای شما ارائه دهیم.
دکمه بازگشت به بالا