هنر و سینما

معرفی سریال «خرس»؛ دنیای پر هرج و مرج یک آشپزخانه


در این مطلب سریال «خرس» (The Bear) ساخته ی کریستوفر استورر را معرفی می ‎کنیم. یک کمدی درام تماشایی که تا زمان نگارش این متن دو فصل از آن ساخته و پخش شده است.

سریال «خرس» مجموعه جدیدی است که اتفاقات پرفراز و نشیب روزمره یک رستوران کوچک و کارکنانش را بازگو می کند. این سریال محصول هولو (Hulu)، ساخته شده است تا دنیای پر هرج و مرج و اعتیادآور آشپزی را روایت کند و در عین حال با به تصویر کشیدن روابط شخصیت ها در داخل و خارج از آشپزخانه نگاهی عمیق تر به آن ها داشته باشد. این مجموعه شامل اصطکاک، ناامیدی و برخوردهای تند و تیز گروهی از افراد است که در یک محیط کوچک و محدود با هم کار می کنند و بینشان رفاقت و پیوند شکل می گیرد.

موضوع سریال «خرس» چیست؟

موضوع سریال خرس

سریال «خرس» مرد جوانی به نام کارمن برزاتو (که تقریبا همه او را کارمی صدا می کنند)، سرآشپز جوانی از دنیای رستوران ها را دنبال می کند که برای اداره ساندویچ فروشی خانوادگی خود به نام «گوشت گاو واقعی شیکاگو»، به شیکاگو برمی گردد. بازگشت به خانه برای کارمی پر از چالش است. مرگ دلخراش برادرش، دنیای دور از شرایطی که او به آن عادت کرده است و بار مسئولیتی که خودخواسته بر دوش گرفته، همه و همه برای او شرایط سختی را رقم می زند.

برزاتو قصد دارد بین حقیقت مشاغل کوچک، کارکنان با اراده رستوران و روابط خانوادگی تیره و تارش تعادل برقرار کند. «خرس» در واقع در قلب خود یک درام فراگیر درباره غذا، خانواده، مشکلات رستوران داری و میل به تغییر است. در حالی که برزاتو تلاش می کند تا مغازه ساندویچ فروشی خانوادگی خود را متحول کند، با یک تیم بی پروا دست و پنجه نرم می کند که نه او و نه کارش را قبول ندارند اما خیلی زود همه چیز تغییر می کند و همگی به یک خانواده تبدیل می شوند.

فصل اول سریال بیشتر به معرفی شخصیت ها و چالش هایشان طی می شود و فصل دوم این گروه و کارمی را در حالی نشان می دهد که برای تبدیل ساندویچی خانوادگی به یک رستوران ستاره دار در کنار سر و کله زدن با مسائل شخصی شان با هم همکاری می کنند. نکته ای که باید بدانید این است که برچسب کمدی برای سریال «خرس» نباید شما را به این اشتباه بیاندازد که به مدت 40 دقیقه با صدای بلند خواهید خندید. مضامین داستان بین خشم و ناامیدی در نوسان است و با چاشنی کمدی متعادل می شود.

بازیگران سریال «خرس» چه کسانی هستند؟

جرمی آلن وایت در نقش کارمن (کارمی) برازتو

جرمی آلن وایت در نقش کارمن (کارمی) برازتو

جرمی آلن وایت نقش کارمی را بازی می کند، یک سرآشپز آراسته که هنوز با شیاطین درون خود می جنگد، آن هم در حالی که با یک چالش جدید روبرو می شود؛ تبدیل رستوران خانوادگی به رستورانی که او و برادر فقیدش مایکل همیشه آرزوی داشتن آن را داشتند.

جرمی آلن وایت برای بازی در نقش کارمی برنده جایزه منتخب منتقدان و گلدن گلوب شد. داستان فصل اول تنها چهار ماه پس از خودکشی برادر بزرگ تر کارمی، مایکل (با بازی جان برنتال) آغاز می شود و کارمی را مسئول یک رستوران ورشکسته نشان می دهد. قبل از این رویدادها، کارمی یک سرآشپز نوظهور در شهر نیویورک بود، حتی برنده جایزه «بهترین سرآشپز جدید» شد. علاوه بر این که او باید با غم و اندوه و از دست دادن برادرش کنار بیاید، بخشی از او از گذشته و تجربه کار در آشپزخانه های سطح بالای رستوران ها رنج می برد.

در طول فصل اول، کارمی برای پیاده سازی سیستم ها، تکنیک ها، شیوه ها و دستورالعمل های جدید تلاش می کند تا رستوران را از منجلاب بیرون بکشد. او با مقاومت کارکنان آشپزخانه و دوست صمیمی برادرش، ریچی، مواجه می شود، چون آن ها به روال  و کارهای خود عادت کرده اند که اساسا آشپزخانه را به یک خرابه تبدیل کرده است. بعد از هر قدمی که کارمی به جلو برمی دارد، اتفاقی تلخ می افتد و یک حلقه نامحدود از آسیب و چالش بوجود می آید که باید به آن رسیدگی کند.

ایبون ماس باچراخ در نقش ریچارد (ریچی) جریموویچ

ایبون ماس باچراخ در نقش ریچارد (ریچی) جریموویچ

ایبون ماس باچراخ نقش ریچی، دوست کارمی را بازی می کند که با برادر مرحومش دوست بود (و به خاطر روابط صمیمانه یکدیگر را پسرخاله صدا می کنند). او علاقه ای به تغییرات کارمی نداشت، و از اینکه سیدنی به او می گفت چه باید بکند، خوشحال نبود، اما در نهایت اعتراف کرد که کارمی و رستوران تمام چیزی است که او دارد.

این اولین سریالی نیست که باچراخ در کنار جان برنتال، بازیگر نقش مایکل در یک اپیزود فلاش بک، بازی می کند؛ هر دوی آن ها در «مجازاتگر» (The Punisher) با هم بازی کرده اند. قبل از مرگ مایکل، ریچی اساسا مدیر بالفعل رستوران بود که در نتیجه از ابتدای فصل با کارمی چالش داشتند. ریچی واقعا هرگز در یک محیط رستوران کار نکرده است و نمی داند چرا کارمی اینقدر اصرار دارد که در چیزی که او (ریچی) هیچ مشکلی در آن نمی بیند، با وجود سراشیبی که رستوران در چند سال گذشته درگیر آن شده، تغییراتی ایجاد کند. شخصیت ریچی عصبی است و به راحتی از کوره در می رود و در بسیاری از درگیری هایی که کارمی با آن روبه رو می شود یک بار اضافه محسوب می شود.

آیو ادیبری در نقش سیدنی آدامو

سیدنی آشپز جدید و مشتاق، با بازی آیو ادیبری، در قسمت اول سریال «خرس» به گروه می پیوندد. ادیبری بیشتر به خاطر بازی در نقش هتی در کمدی-درام زندگینامه ای «دیکینسون» (Dickinson) شناخته می شود، اما او همچنین در قسمت اول آخرین فصل سریال «آینه سیاه» (Black Mirror) هم حضور داشت. شخصیت او در سریال «خرس» بسیار با استعداد اما در تجارت رستوران تازه کار است. او یکی از معدود شخصیت هایی است که در بسیاری از تصمیمات کارمی از او حمایت می کند، اما عزم او برای برتری و پیشرفت حرفه ای باعث درگیری بین آن دو می شود.

لیونل بویس در نقش مارکوس

هیچ کس به اندازه مارکوس قدر مهارت و تکنیک پخت را نمی داند. مارکوس با بازی لیونل بویس، نان پز سریال «خرس» در فصل اول است. او وظیفه دارد تمام نان  ساندویچی هایی را که رستوران به آن ها معروف است بپزد، اما در فصل اول، او علاقه زیادی به پخت چیزهای بیشتر از نان نشان می دهد. او با الهام از رویکرد حرفه ای سیدنی و کارمی به سبک آشپزی، شروع به آزمایش با تکنیک های مختلف تصحیح، مواد تشکیل دهنده و عناصر دیگری می کند که در پخت یک دونات درجه یک می تواند تاثیر داشته باشد.

لیزا کولون زایاس در نقش تینا

لیزا کولون زایاس شخصیت تینا را در فصل اول به تصویر می کشد. تینا به عنوان یک آشپز کهنه کار این ایدئولوژی را تجسم می کند که «شما نمی توانید به سگ پیر ترفندهای جدید بیاموزید.» او چنان در مسیر خود قرار دارد که با سیدنی تازه وارد، که نقش برتری در سلسله مراتب آشپزخانه به او داده شد مخالفت می کند.

بعدا در فصل اول، تینا پسرش، لویی (با بازی پدرو انریکه) را به رستوران می آورد تا بعد از تعلیق از مدرسه، مهارت های اولیه آشپزخانه را بیاموزد. این یک معرفی اولیه برای شخصیت او است، اما اگر ذائقه کار در صنایع غذایی را پیدا کند، احتمالا در فصل جدید ظاهر می شود.

ادوین لی گیبسون در نقش ابراهیم

ابراهیم با بازی ادوین لی گیبسون، یک شخصیت مکمل است که در فصل دوم فضای زیادی برای بررسی زندگی شخصی خود باقی می گذارد. گیبسون، نقش یک آشپز باتجربه را در سریال «خرس» بازی می کند. به عنوان یک مهاجر، او در طول فصل اول در حال یادگیری و درک مفهوم زبان محاوره ای آمریکایی است. در طول آشفتگی فصل اول، او به عنوان یک آشپز ثبات خود را حفظ کرده است. با این حال، او به احتمال زیاد در فصل دوم یک یا دو قسمت را به گذشته و مبارزات درونی خود اختصاص می دهد.

ابی الیوت در نقش ناتالی (شوگر) برازتو

شخصیت «شوگر» که یکی از مالکان رستوران و خواهر بزرگ تر کارمی و مایکل است، توسط ابی الیوت بازی می شود. شوگر بعد از مرگ مایکل در فصل اول نگران کارمی است. شوهر شوگر، پیت (با بازی کریس ویتاسکه)، به طور پراکنده در فصل اول ظاهر می شود. با وجود تلاش های واقعی و جدی او برای استقبال از خانواده، به نظر می رسد هیچ یک از شخصیت های دیگر سریال او را دوست ندارند.

متی متیسون در نقش نیل فک

متی متیسون، یک رستوران دار و کمدین مشهور کانادایی، نقش «فک» را بازی می کند، کسی که برای تمام مشکلات برقی و لوله کشی در رستوران به سراغش می روند. او در طول فصل اول بارها به کمک کارمی می آید، و اغلب بخش کمدی سریال را به دوش می کشد. از آنجایی که او در طول دوران کودکی با مایکل و کارمی دوست بود، گاهی اوقات بیش از حد خود را در همه چیز دخالت می دهد، اما در نهایت ثابت می کند که یک دوست خانوادگی واقعی است.

اولیور پلات در نقش سیسرو

الیور پلات تنها در دو قسمت از فصل اول سریال «خرس» ظاهر می شود، اما در فصل دوم نقش خود را ادامه می دهد. او به عنوان عموی کارمی و مایکل از نظر مالی در رستوران سرمایه گذاری می کند. در قسمت دوم فصل اول او به کارمی اطلاع می دهد که مایکل 300000 دلار به او بدهکار است.

مولی رینگوالد در نقش کلیر

کلر با بازی مولی گوردون به عنوان مشاور و مدیر جلسات درمانی کارمی یک رابطه جدید با کارمی خواهد داشت. در حالی که می دانیم آن ها قبلا همدیگر را می شناختند، جزئیاتی در مورد نحوه ملاقات آن ها و دلیل جدایی شان در فصل دوم خواهیم دید.

تریلر سریال «خرس» را تماشا کنید

در توضیح این تریلر آمده است که سریالی که توسط کریستوفر استورر ساخته شده است، کارمن «کارمی» برزاتو (جرمی آلن وایت)، سرآشپز جوانی از دنیای غذاخوری ها و رستوران های پرستاره را دنبال می کند که پس از یک سال به شیکاگو می آید تا ساندویچ فروشی خانوادگی اش را اداره کند. مرگ دلخراش در خانواده اش کارمی در دنیایی دور از آنچه عادت کرده بود برایش دوران سختی را رقم می زند و او باید بین واقعیت های روح خراش مالکیت یک کسب وکار کوچک، کارکنان آشپزخانه با اراده و سرکش و روابط خانوادگی تیره اش تعادل برقرار کند.

نظر منتقدان درباره سریال «خرس»

دنیل فاینبرگ- هالیوود ریپورتر

هیچ سریالی به خوبی «خرس» چالش فضای آشفته آشپزخانه مدرن و حس ناپایدار خانواده را نشان نمی دهد. «خرس» بیشتر اوقات به جای اینکه خنده دار باشد، به شدت تنش زا است، و در پایان فصل اول هشت قسمتی آن، کم کم جذابیت خود را نشان می دهد و به مخاطب کمک می کند تا با بسیاری از شخصیت هایش همدلی کند. این مجموعه ای است که مطمئنا برای هر کسی که تجربه خدمات غذا را دارد یک حس همذات پنداری بوجود می آورد و برای هر کسی که نگران یک قاشق چرب در رستوران مورد علاقه اش است، پارانویا ایجاد می کند.

آنیتا سینگ- تلگراف

سریال «خرس» تعادل بین فضا و داستان، تلخ و شیرین را به خوبی حفظ می کند. در زمانی که سریال هایی با بودجه های عظیم مثل «خاندان اژدها» (House of the Dragon) یا «حلقه های قدرت» (Rings of Power) بیش از پیش دنبال جایگاهی در بین مخاطبان هستند، «خرس» یک تجربه جدید و متفاوت است. این یک شاهکار است.

شلی نیکول- راجر ایبرت

با بازیگران فوف العاده، نویسندگی قوی، و فراوانی بازیگران مهمان که به خوبی مخاطب را غافلگیر می کند، دلیلی وجود ندارد که «خرس» در آینده ای نزدیک فصل های خوشمزه ی پر چاشنی بیشتری تدارک نبیند.

برن تراورس- ایندی وایر

اگرچه سریال «خرس» ممکن است یکی از بهترین سریال های جهان نباشد، اما در جایگاه خودش خوب عمل می کند. استورر و کالو ما را به دنیایی پرخطر و پرتنش و در عین حال سرگرم کننده دعوت می کنند، آن هم به امید اینکه بتوانیم با کسانی که در این دنیا زندگی می کنند همدردی کنیم.

شناسنامه سریال «خرس»

  • سازنده: کریستوفر استورر
  • بازیگران اصلی: جرمی آلن وایت، ایبون ماس باچراخ، آیو ادیبری
  • سال تولید: 2022
  • محصول: هولو
  • تعداد فصل ها: 2
  • امتیاز متاکریتیک: 91 از 100
  • امتیاز راتن تومیتوز: 99 از 100
  • امتیاز IMDb به سریال: 5 از 10

منبع: thedigitalfix

مجله خبری ای بی سی مگ

ای بی سی مگ یک وب سایت خبری و علمی در حوزه فیلم و سینما، تکنولوژی و لوازم خانگی با جدیدترین اخبارهای این حوزه می باشد. خوشحالیم بتوانیم مطالب مفیدی را برای شما ارائه دهیم.
دکمه بازگشت به بالا