هنر و سینما

آیا انیمیشن «بنیادین» دست کم گرفته شده  ترین فیلم سال است؟


پیکسار به لطف گذشته موفق خود، انتظارات زیادی برای فیلم های انیمیشن ایجاد کرده است. انیمیشن «بنیادین» (Elemental)، جدیدترین فیلم این کمپانی، به عنوان دست کم گرفته شده ترین فیلم سال شناخته شده آن هم در حالی که امتیاز وبسایت راتن تومیتوز به این انیمیشن 74 از 100 است، نمره ای بیشتر از دیگر انیمیشن های تحسین شده سال؛ اما دیگر فیلم های پرفروش از نظر عملکرد باکس آفیس آن را تحت  شعاع قرار داده اند.

با توجه به دو فیلم «قرمز شدن» (Turning Red) و «لایت یر» (Lightyear)، که نقدهای مثبت منتقدان را به خود جلب کرد اما به سطح موفقیت اقتصادی برخی از کارهای قبلی پیکسار نرسید، این کمپانی اخیرا سابقه خوبی برای خودش ثبت نکرده است.

شاید به همین دلیل است که انیمیشن «بنیادین» انتظارات را آنطور که باید برآورده نکرد. مهم است به خاطر داشته باشید که صنعت انیمیشن واقعا بی نظیر است و عوامل دیگری علاوه بر کیفیت در موفقیت فیلم نقش دارند. عملکرد یک فیلم در گیشه همچنین می تواند تحت تاثیر متغیرهای بیرونی مثل تاریخ اکران و رقابت با سایر فیلم های پرهزینه قرار بگیرد.

کاوش در شهر بنیادین

انیمیشن بنیادین

«بنیادین» ما را به شهر بنیادین می برد، جایی قابل توجه که در آن عناصر چهارگانه آب، باد، خاک و آتش با ظاهری انسان گونه با یکدیگر همزیستی و همکاری دارند. امبر، زنی از عنصر آتش با روحیه ای گرم و صمیمی که در فایرتاون زندگی می کند، همراه با عناصر دیگر به ما معرفی می شود.

وقتی امبر از منطقه امن خود خارج می شود، شهری از نظر بصری تماشایی را می بینیم که تحت تاثیر کلان شهرهای جهان طراحی شده است. شهر بنیادین با انیمیشن جذاب و توجه فراوان به جزئیات طراحی شده است که به عنوان یک محیط فریبنده برای روایتی موثر عمل می کند.

در مرکز انیمیشن «بنیادین» داستان عاشقانه ای بین وید، بازرس بهداشت شهرداری که با الهام از عنصر آب طراحی شده و امبر آتشین و حساس به آب شکل می گیرد. وید و امبر با یکدیگر تفاوت های فراوانی دارند، که به عنوان یک زیرژانر کمدی  رمانتیک برای انیمیشن یک مزیت محسوب می شود. برخلاف شعله های سوزان آتش امبر، وید بسیار ظریف است.

در طول فیلم، برخورد این شخصیت ها موقعیت های خنده دار و جذابی بوجود می آورد که بر اهمیت همدلی و درک دوستی های مادام العمر تاکید می کند. گوش دادن به صدای لیا لوئیس و مامودو آتی به عنوان صداپیشه های این دو شخصیت بسیار لذت بخش است چرا که به زیبایی به این شخصیت ها جان می بخشند. ماجرای این دو شخصیت برای کشف حقیقت نشت آب مرموز در فروشگاه خانوادگی امبر نه تنها دوستی آن ها را بهبود می بخشد بلکه ارزش همکاری با یکدیگر برای حل چالش ها و حل اختلافات گذشته را برجسته می کند.

کتاب قصه گویی به روش پیکسار اثر دین موشوویتز نشر چتر فیروزه

انیمیشن «بنیادین»، فیلم تحسین شده منتقدان

انیمیشن بنیادین

«بنیادین» از لحاظ سبک انیمیشن فوق العاده است که یکی از نقاط قوت غیرقابل انکار آن به شمار می رود. شهر بنیادین یک محیط باشکوه دیگر است که توسط تیم خلاق پیکسار خلق شده است. این فیلم با ترکیب زیبای رنگ های زنده و گرافیک گیرا، بینندگان را به یک جشن بصری خیره کننده می برد. با استفاده ماهرانه از ویژگی های متمایز عناصر در معماری و مناظر شهری، درجه دیگری از پیچیدگی و شگفتی به داستان سرایی بصری فیلم اضافه شده است.

انیمیشن نه تنها تصاویر دلپذیری دارد، بلکه با موفقیت احساسات شخصیت ها را منتقل می کند و تاثیر روایت را افزایش می دهد. به خاطر توجه دقیق به جزئیات در تک تک فریم های فیلم، مخاطبان به دنیای عناصر ساکن در این شهر منتقل می شوند و فرصت فوق العاده ای برای برقراری ارتباط با مردم و موقعیت هایشان پیدا می کنند.

انیمیشن «بنیادین» نقدهای خوبی از سوی منتقدان و تماشاگران سینما دریافت کرده است، اگرچه سایر فیلم ها از نظر مالی بهتر عمل کرده اند. با درآمد جهانی 358 میلیون دلاری، عملکردی بدتر از برخی از انیمیشن های موفق قبلی پیکسار دارد. با این حال، ارقام باکس آفیس همیشه ارزش یا تاثیر واقعی یک فیلم را بر بینندگان منعکس نمی کنند، بنابراین مهم است که این را در نظر داشته باشید.

انیمیشن «بنیادین»، میراث پیکسار

انیمیشن «بنیادین» گواه تعهد استودیو به انیمیشن است. این فیلم استانداردهای بالای و مهارت هنری پیکسار را با وجود مشکلات تجاری به نمایش می گذارد. این ادای احترام به شاهکارهای قبلی استودیو مثل «بالا» (Up)، «داستان اسباب بازی» (Toy Story) و «درون و بیرون» (Inside Out) است که تاثیری پایدار بر مخاطبان در سراسر جهان داشته است.

انیمیشن «بنیادین» یک نمونه قابل توجه از تمایل پیکسار برای پذیرش ریسک های خلاقانه است. هر فیلم یک تجربه سینمایی منحصربه فرد و هیجان انگیز است، چون این شرکت مرزها، موضوعات و ژانرهای جدید را دنبال می کند. انیمیشن «بنیادین» با وجود اینکه از موفقیتی مشابه بعضی از پیشینیان خود برخوردار نیست، همچنان میراث پیکسار را به دوش می کشد.

انیمیشن «بنیادین» بدون شک فیلمی است که ارزش دیدن دارد، حتی اگر خیلی زود باشد که آن را دست کم گرفته شده ترین فیلم سال معرفی کنیم. انیمیشن «بنیادین» به خاطر هجوم پیکسار به این ژانر، انیمیشن نفس گیر و داستانی ملموس، از دیگر کمدی های رمانتیک یک سر و گردن بالاتر است.

ایده ی منسجم و قابل پذیرش فیلم بینندگان در هر سنی را به خود جذب و آن را به تجربه ای مناسب و جالب تبدیل می کند. اگرچه انیمیشن «بنیادین» شاید نسبت به محصولات پیشین پیکسار موفقیت تجاری و فروش چشمگیر برای این کمپانی به همراه نداشته باشد، اما تاثیر آن بر بینندگان و سهم آن در میراث پیکسار غیرقابل انکار است.

منبع: movieweb

مجله خبری ای بی سی مگ

ای بی سی مگ یک وب سایت خبری و علمی در حوزه فیلم و سینما، تکنولوژی و لوازم خانگی با جدیدترین اخبارهای این حوزه می باشد. خوشحالیم بتوانیم مطالب مفیدی را برای شما ارائه دهیم.
دکمه بازگشت به بالا