نکاتی که باید پیش از تماشای فیلم «مارول ها» بدانید


از آنجایی که تعدادی از پروژه های اخیر دنیای سینمایی مارول روی داستان فیلم «مارول ها» (The Marvels) تأثیر قابل توجه ای گذاشته اند، برای هواداران مارول و کاپیتان مارول ضرورت دارد که قبل از تماشای این اثر سینمایی، نکات مهمی را در یاد داشته باشند.

تازه ترین پروژه دنیای سینمایی مارول، فیلم سینمایی «مارول ها» است که دنباله فیلم «کاپیتان مارول» (Captain Marvel) که سال 2019 منتشر شد به حساب می آید. فیلم «کاپیتان مارول» در حال حاضر پرفروش ترین فیلم ابرقهرمانی است که شخصیت اصلی آن یک زن بوده. نیا داکوستا فیلم «مارول ها» را کارگردانی کرده و بری لارسون مانند قسمت قبل، در نقش شخصیت اصلی فیلم، کارول دنورز، ظاهر شده است. همچنین تیونا پاریس در نقش مونیکا رامبو و ایمان ولانی در نقش کامالا خان (خانم مارول) در این فیلم به عنوان شخصیت های اصلی حضور دارند. این دو شخصیت پیش تر در دو سریال «خانم مارول» (Ms. Marvel) و «واندا ویژن» (WandaVision) که از شبکه دیزنی+ پخش شدند، در دنیای سینمایی مارول معرفی شدند.

این بدان معناست که فیلم «مارول ها» نه تنها دنباله ای برای فیلم «کاپیتان مارول»، بلکه داستان بسیاری از سریال های اخیر دنیای سینمایی مارول را نیز ادامه می دهد. همین امر باعث شده اهمیت فیلم «مارول ها» در دنیای سینمایی مارول بالا برود و به یک نقطه عطف در فاز 5 این فرنچایز تبدیل شود. از آنجایی که سریال «تهاجم پنهان» (Secret Invasion) حکم مقدمه را برای فیلم «مارول ها» دارد، شخصیت اصلی آن سریال، یعنی نیک فیوری (با بازی ساموئل ال. جکسون) نیز در مقام دوست قدیمی کارول دنورز در فیلم حضور پیدا کرده و بار دیگر به دنیای سینمایی مارول بازمی گردد. از بازیگران و شخصیت های جدیدی که در «مارول ها» معرفی می شوند، می توان به زاوه اشتون در نقش دار-بن، شخصیت شرور اصلی فیلم، و پارک سئو جون در نقش شاهزاده یان اشاره کرد.

1.  مسیری که کارول دنورز تا به امروز طی کرده است

کارول دنورز

قطعاً مهم ترین فیلمی که باید قبل از «مارول ها» تماشا کنید، «کاپیتان مارول» است. کارول دنورز برای اولین بار در فیلم «کاپیتان مارول»  در دنیای سینمایی مارول حضور پیدا کرد. در این فیلم جزئیات امپراطوری کری (یک نژاد بیگانه و قدرتمند در دنیای مارول) توضیح داده شد و دنورز ضمن نجات نژاد بیگانه اسکرال ها، به کاپیتان مارول تبدیل شد.

علاوه بر این، فیلم «کاپیتان مارول» شکل گرفتن دوستی نزدیک بین کارول دنورز و نیک فیوری را به تصویر می کشد، همچنین در انتهای فیلم می بینیم که دنورز و فیوری به اسکرال ها قول می دهند برای آن ها خانه جدیدی پیدا کنند. همان طور که در سریال «تهاجم پنهان» دیدیم، آن ها موفق نشدند به قول خود عمل کنند. به احتمال زیاد این خط داستانی نیز در «مارول ها» که اکنون در گیشه های سینماست ادامه پیدا کرده.

به غیر از «کاپیتان مارول»، کارول دنورز در فیلم «انتقام جویان: پایان بازی» (Avengers: Endgame) نیز حضور پیدا کرد. پس از آنکه در انتهای فیلم «انتقام جویان: جنگ بی نهایت» (Avengers: Infinity war) قبل از آنکه نیک فیوری به وسیله بشکن تانوس محو بشود، برای دنورز سیگنالی فرستاد به این معنا که به کمک او احتیاج دارد. کاپیتان مارول در نبرد نهایی علیه تانوس با تمام قدرت خود وارد شد و کل سفینه فضایی او را نابود کرد. دنورز نقش حیاتی و مهمی در شکست دادن تایتان دیوانه ایفا کرد و به یکی از قدرتمندترین اعضای گروه انتقام جویان تبدیل شد.

شخصیت کاپیتان مارول در صحنه پس از تیتراژ فیلم «شانگ چی و افسانه ده حلقه» (Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings) نیز حضور افتخاری داشت. او در کنار بروس بنر (با بازی مارک رافلو) ظاهر شد تا درباره ماهیت ده حلقه صحبت و گمانه زنی کنند. این نشان می دهد که دنورز پس از وقایع فیلم «پایان بازی» همچنان با گروه انتقام جویان در تماس است و چه بسا نقش مهمی در تصمیم گیری های این گروه ایفا می کند.

فیگور مدل کاپیتان مارول کد 0814

2. خاستگاه مونیکا رامبو

فیلم مارول ها

مونیکا رامبو در فیلم «کاپیتان مارول» یک دختر جوان بود؛ او دختر ماریا، بهترین دوست دنورز است که بیمار شد و در طول 5 سالی که پیامدهای بشکن تانوس ادامه داشت و عده زیادی، از جمله مونیکا، محو شده بودند، فوت کرد. در نتیجه، مونیکا به علت آنکه دنورز در زندگی آن ها غایب بوده و نتوانسته مانع این اتفاق شود، رفته رفته از او متنفر شد.

سریال «واندا ویژن» اولین سریال تلویزیونی دنیای سینمایی مارول بود که مونیکا رامبو را در قامت یک بزرگسال که برای سازمان شمشیر (SWORD) کار می کرد، معرفی کرد. در سریال «واندا ویژن»، اسکارلت ویچ یا همان واندا (با بازی الیزابت اولسن)، دور یک شهر کوچک یک دیوار نامرئی و جادویی کشیده که هر کسی پس از عبور از این دیوار، تحت تأثیر طلسم او قرار می گیرد. پس از آنکه مونیکا از دیوار طلسم رد می شود، این قابلیت را پیدا می کند که انرژی را دستکاری کند. در پایان سریال «واندا ویژن»، نیک فیوری مونیکا را به فضا فرامی خواند. خط داستانی رامبو قطعاً در فیلم «مارول ها» ادامه پیدا می کند، چرا که هم فیوری و هم رامبو در فیلم حضور دارند.

3. خانم مارول دقیقاً چه کسی است؟

کامالا خان که با نام خانم مارول نیز شناخته می شود، یکی دیگر از شخصیت های کلیدی فیلم «مارول ها» است که قبل از تماشای فیلم می بایست با او آشنا شوید. او برای اولین بار در سریال اختصاصی خود، «خانم مارول» که از شبکه دیزنی+ پخش شد در دنیای سینمایی مارول حضور پیدا کرد و اکنون با «مارول ها» برای اولین بار در یک فیلم سینمایی، در کنار شخصیت های مهمی مانند کارول دنورز و نیک فیوری ظاهر شده است.

در سریال «خانم مارول» کامالا خان و خانواده اش (آن ها هم در «مارول ها» حضور دارند) معرفی می شوند. در این سریال شاهد تبدیل شدن کامالا خان به یک ابرقهرمان هستیم؛ او قدرت های خود را از یک النگوی مرموز قدیمی که به خانواده اش تعلق داشته به دست می آورد و خیلی زود ایده هایش برای تبدیل شدن به یک ابرقهرمان مانند الگو و اسوه خود، کاپیتان مارول، را عملی می کند.

یکی دیگر از ارتباط های مهم سریال «خانم مارول» با فیلم «مارول ها»، به شخصیت شرور فیلم مربوط می شود؛ شخصی به نام دار-بن که النگویی درست شبیه به النگوی کامالا خان را در اختیار دارد. این بدان معناست که در فیلم درباره منشأ این دو النگو و این سؤال که آیا این دو با ده حلقه شانگ چی ارتباطی دارند یا نه، توضیحاتی داده می شود.

در صحنه پس از تیتراژ قسمت پایانی سریال «خانم مارول» دیدیم که اتفاق غیرمنتظره ای می افتد و جای کاپیتان مارول با کامالا خان عوض می شود. اتفاقات فیلم «مارول ها» درست پس از این رویداد شروع می شود. بنابراین فیلم دنباله مستقیم فصل اول سریال است.

4. پایان سریال «تهاجم پنهان»

سریال «تهاجم پنهان» آخرین پروژه دنیای سینمایی مارول است که به طور مستقیم با فیلم «مارول ها» ارتباط پیدا می کند. در صحنه های فلش بک سریال نشان داده شد که چگونه فیوری با کمک اسکرال ها شبکه بزرگی از جاسوسان را در سراسر سیاره زمین تأسیس کرد و در عوض استفاده از اسکرال ها به عنوان جاسوس، به آن ها وعده داد با کمک کاپیتان مارول یک سیاره جدید برای آن ها پیدا کند.

از آنجایی که نه فیوری و نه دنورز نتوانستند به قول خود عمل کنند، گراویک، یک اسکرال جوان افراطی، تصمیم گرفت زمین را تصاحب کند؛ اگر قرار نیست اسکرال ها خانه جدیدی داشته باشند، پس چرا خانه انسان ها را تصرف نکنند؟ این سریال افشاگری های تکان دهنده زیادی داشت، از جمله اینکه شخص نیک فیوری سال هاست با یک اسکرال ازدواج کرده.

سریال «تهاجم پنهان» با رفتن فیوری و همسرش به ایستگاه فضایی سیبر (SABER) برای مذاکره کردن در جهت دستیابی به صلح بین دو نژاد کری و اسکرال، به پایان می رسد. از آنجایی که پایان سریال مستقیماً به فیلم «مارول ها» منتهی می شود، بازیگر نقش نیک فیوری، ساموئل ال. جکسون، شخصاً اعلام کرده که تماشای سریال «تهاجم پنهان» برای درک «مارول ها» ضرورت دارد.

در مجموع اگر می خواهید تمام و کمال از فیلم «مارول ها» لذت ببرید و تمام خطوط داستانی آن را درک کنید و هیچ نکته ای را از دست ندهید، باید سریال های «واندا ویژن»، «خانم مارول»، «تهاجم پنهان» و فیلم «کاپیتان مارول» را تماشا کنید.

منبع: MovieWeb

دکمه بازگشت به بالا