برای از بین بردن تندی غذا چه کنیم؟

فلفل اگر در حد مناسب و متعادل به غذا اضافه شود، پتانسیل این را دارد که طعم فوق العاده ای به غذا بدهد. اما امان از وقتی که تندی غذا بیش از حد مورد انتظار شود، نه تنها طعم اصلی غذا زیر سایه تندی آن گم می شود که حتی در بیشتر مواقع قابل خوردن هم نیست. در چنین شرایطی اغلب افراد دچار سردرگمی شده و نمی دانند برای گرفتن تندی غذا چه کار باید کرد.
خوشبختانه چند راه حل ساده وجود دارد که با کمک آن ها می توان تا حد زیادی به گرفتن تندی غذا کمک کرد. اگر شما هم با این چالش رو به رو شده اید، در ادامه ی این مطلب از ای بی سی مگ همراه ما باشید تا با طرز گرفتن تندی غذا آشنا شوید.

برای از بین بردن تندی غذا چه کنیم؟

5 راه حل سریع را برای گرفتن تندی غذا وجود دارد که در ادامه با همدیگر بررسی می کنیم:

1. از اسیدها برای گرفتن تندی غذا کمک بگیرید

فلفل های تند مانند چیلی و کاین حاوی ترکیب شیمیایی به نام کپسایسین هستند و کپسایسین دقیقا مسئول همان حس آتش گرفتنی است که بعد از خوردن غذاهای تند در دهانتان تجربه می کنید.

از آنجایی که کپسایسین یک ترکیب قلیایی است، می توان شدت آن را با اسیدها جبران کرد. بنابراین اگر غذایتان به اشتباه تند شد، اضافه کردن ترکیبات اسیدی مانند آب لیمو یا لیمو ترش، سرکه و حتی گوجه فرنگی می توانند به خنثی کردن سطح pH کپساین و کاهش تندی غذا کمک کنند.

کنسرو رب گوجه فرنگی طبیعت مقدار 800 گرم

آبلیمو ربیع - 430 میلی لیتر

استفاده از آبلیمو برای گرفتن تندی غذا

4. حجم غذای خود را بیشتر کنید تا طعم آن متعادل شود

هر چقدر حجم غذا بیشتر شود، طعم فلفل در میان آن پخش می شود و باعث می شود که کمتر حس شود. بنابراین اگر زمان کافی دارید و قابلمه ی شما به اندازه ی کافی بزرگ است، بهترین و مطمئن ترین کاری که می توانید انجام دهید این است که با اضافه کردن مجدد مواد اصلی مثل سس، آب، سبزیجات یا گوشت به غذا، طعم تندی آن را به تعادل برسانید. با این روش خیالتان راحت خواهد بود که طعم غذایتان تحت الشعاع قرار نمی گیرد.

5. آب بیشتری به غذا اضافه کنید

افزودن آب بیشتر به غذا می تواند سرراست ترین و البته موثرترین راه برای کاهش تندی آن باشد زیرا با رقیق شدن غذا اثر تندی آن کمتر می شود. این ایده به خصوص برای سوپ و خورشت ها جوابگو است، زیرا هم می توانید تندی آن ها را کاهش دهید و در عین حال طعم آن را دست نخورده نگه دارید.

البته در این مورد نیز حواستان به زمان نیز باشد، زیرا برای خورد رفتن آب غدا و جا افتادن آن نیاز به زمان است و اگر فرصت کمی دارید، شاید ایده ی خوبی نباشد.

2. با روغن یا لبنیات از شر تندی خلاص شوید

گرمای شدید کپسایسین را می توان با کمی روغن گیاهی یا لبنیات مختلف نیز خنثی کرد.

از آنجایی که کپسایسین نوعی روغن محلول است، افزودن یک روغن سالم مانند دانه ی انگور، زیتون یا نارگیل به آن می تواند به حل شدن و رقیق شدن آن کمک کند. البته قبل از اضافه کردن روغن مطمئن شوید که روغن انتخابی، به خوبی با غذای شما ترکیب می شود و بر طعم آن اثر منفی نمی گذارد. سپس فقط یک قاشق چای خوری از روغن را به آرامی به غذای خود اضافه کنید تا بافت و قوام آن حفظ شود.

روغن موجود در کره های بادام زمینی، بادام هندی و کنجد نیز به کاهش تندی غذا کمک می کنند، بنابراین می توان از آن ها به جای روغن گیاهی استفاده کرد.

علاوه بر روغن، محصولات لبنی هم به مقابله با گرمای کپسایسین کمک می کنند که یکی از دلایل آن وجود کازئین (نوعی پروتئین چربی)، در لبنیات است که می توانند کپسایسین را در خود حل کنند.

3. غذای خود را با کمی شکر از شر تندی نجات دهید

شکر نیز می تواند به گرفتن تندی غذا کمک کند؛ زیرا روغن ها را جذب می کند و طعم آن را تا حدودی تغییر می دهد. برای گرفتن تندی غذا با شکر، مقدار کمی شکر یا عسل (هر بار یک قاشق چای خوری) به غذای خود اضافه کنید تا طعم و مزه ی آن غذا متعادل شود. بعد از هر بار اضافه کردن شکر، غذا را مزه مزه کنید تا مطمئن شوید که غذای اصلی شما مانند دسر شیرین نشده است.

6. به سراغ سبزیجات شیرین بروید

سبزیجات شیرین مثل هویج و سیب زمینی حاوی مقادیر زیادی قند طبیعی و نشاسته هستند. به همین دلیل طعم شیرین و ملایمی دارند. از این رو وقتی این سبزیجات را به غذاهای تند اضافه می کنید، قند و نشاسته  آن ها با کپسایسین فلفل، تزکیب شده و واکنش نشان می دهد. در واقع این مواد شیرین به نوعی باعث رقیق شدن و کم اثر کردن کپسایسین می شوند.

گرفتن تندی خورشت

برای گرفتن تندی خورشت هایی مثل قیمه، قورمه سبزی، قلیه ماهی و… که چاشنی ترشی دارند، تنها کافی است کمی سرکه یا آبلیمو به غذا اضافه کنید تا تندی آن خنثی شود. البته حواستان باشد که در اضافه کردن ترشی به خورشت هم زیاده روی نکنید.

اگر چاشنی ترشی خورشت را از اضافه کرده اید و نگرانید با این کار غذایتان ترش تر شود، استفاده از سیب زمینی به عنوان یک روش طبیعی و موثر برای گرفتن تندی خورشت به شما توصیه می شود.

عملکرد سیب زمینی در کاستن از تندی غذا، شبیه به یک اسفنج خشک است. همان طور که اسفنج آب را جذب می کند، سیب زمینی نیز طعم های غالب و تند غذا را در خود حبس می کند. خوبی استفاده سیب زمینی برای گرفتن تندی خورشت این است که تغییری در طعم غذا ایجاد نمی کند و پیش از سرو غذا هم می توانید آن را بیرون بکشید تا ظاهر و شکل اولیه غذا برای مهمانان به همان صورت باقی بماند.

رفع تندی ترشی (هفت بیجار، بادمجان و…)

بهترین راهکار برای رفع تندی ترشی این است که به مواد آن بیفزایید. همچنین در صورت امکان پیشنهاد می شود آب سرکه ی آن را عوض کنید تا تندی آن به همراه سرکه گرفته شود.

راهکار دیگر برای گرفتن تندی ترشی، اضافه کردن مقدار کمی مواد قندی مثل شکر، عسل یا شیره انگور به آن است. این کار همانطور که در بالاتر هم گفتیم باعث ایجاد تعادل در میزان تندی می شود.

سومین راهکار پیشنهادی ما اضافه کردن هویج به ترشی است. هویج حاوی نشاسته است و مانند سیب زمینی می تواند طعم تند فلفل را به خود جذب کند. از طرف دیگر یکی از مواد اصلی ترشی به حساب می آید، بنابراین خیالتان راحت است که در ظاهر و طعم ترشی شما تغییری ایجاد نمی شود.

گرفتن تندی سوپ

هر چند که خوردن غذاهای تند برای سرماخوردگی بسیار مفید است اما اگر به تندی حساسیت دارید و تندی سوپ آنقدر زیاد است که نمی توان آن را خورد، برای رفع این مشکل می توانید از راهکارهای زیر استفاده کنید.

برای کاهش تندی سوپ هایی که حاوی شیر هستند، بهترین راه افزودن مقداری شیر، خامه یا ماست شیرین به آن است. این مواد باعث رقیق شدن سوپ و کمرنگ شدن طعم تند آن می شوند. توصیه می شود به تدریج و طبق سلیقه مقداری از این مواد را اضافه کرده و طعم سوپ را چک کنید تا مطابق سلیقه تان شود.

برای دیگر سوپ ها که با سبزیجات و چاشنی ترشی درست می شوند، استفاده از آبلیمو یا لیموی تازه در حین پخت سوپ توصیه می شود. آبلیمو خاصیت خنثی کنندگی داشته و pH فلفل را تعدیل می کند. بنابراین می تواند تا حدودی از تندی سوپ بکاهد. توصیه می شود آبلیمو را به صورت آرام آرام و طبق سلیقه به سوپ اضافه کنید که بیش از حد ترش نشود.

در مجموع

در این مقاله سعی کردیم با معرفی راهکارهایی، رفع این مشکل را آسان کنیم. روش های مختلف و آسانی برای تعدیل تندی بیش از حد غذا وجود دارد. می توان با کمک گرفتن از اسیدها، روغن ها و مواد چرب، شکر و حتی افزودن آب یا سبزیجاتی مانند سیب زمینی و هویج، تندی غذا را تا حد مطلوب کاهش داد بدون اینکه به طعم اصلی آسیبی بزند. انتخاب بهترین روش بستگی به نوع غذا و سلیقه شخصی دارد.

اگر شما نیز تجربه یا پیشنهادی برای مقابله با مشکل تندی بیش از حد غذا دارید که در اینجا به آن اشاره نشده، حتما آن را با ما و سایر خوانندگان در میان بگذارید.

 

منبع: foodal.com

دکمه بازگشت به بالا