هنر و سینما

چرا قسمت پایانی «فرندز» سنت 10 ساله  این سریال را شکست؟


سریال «فرندز» یا همان «دوستان» سنت ها و قراردادهای بسیاری داشت. پس از 10 سال و در قسمت آخر سریال، شاهد شکسته شدن یکی از این سنت ها بودیم. سنتی که در تک تک قسمت های قبلی رعایت شده  بود. اما این تصمیم سازندگان به کنارزدن رسمشان، باعث شد که قسمت پایانی سریال تبدیل به یک شاهکار شود. دهه ی 90 میلادی عصر ظهور بسیاری از سیت کام های مهم تاریخ نمایش های تلویزیونی ست. سیت کام های خوش اقبال در این دوره با استقبال مخاطبان روبرو و برای چند فصل پیاپی تمدید می شدند. «فرندز» هم یکی از این آثار بود. این سریال که فصل اولش سال 1994 منتشر شد، با چنان استقبالی روبرو شد که 10 فصل پیاپی ادامه پیدا کرد. طی این 10 فصل، تکیه کلام های شخصیت های سریال وارد فرهنگ عامه شد و برخی از مردم حتی طرز پوشش خود را هم با الهام از شخصیت های سریال انتخاب کردند. برای مثال، مدل موی ریچلی یک مدل محبوب شد.

مونیکا، چندلر، جویی، فیبی، راس و ریچل، هرکدام امضای خودشان را داشتند؛ آن ها تکیه کلام و رفتارهای منحصربه فردی داشتند که لحظاتی به یادماندنی خلق کرد. اما «فرندز» سنت های دیگری هم داشت. یکی از مهم ترین و معروف ترین آن ها این بود که عنوان هر قسمت از سریال، با دو واژه ی یک سان شروع می شد و این دو واژه در عنوان هر قسمت تکرار می شدند. اما این سنت در قسمت پایانی سریال شکسته شد. با وجود این سنت شکنی، عنوان قسمت پایانی هم مانند قسمت های دیگر، درخشان بود.

کتاب فرندز دوستان و عاشقان اثر متیو پری نشر میلکان

چرا قسمت پایانی سریال «فرندز» قانون نام گذاری را زیرپا گذاشت؟

ریچل در سریال فرندز

«فرندز» الگوی عجیبی را برای انتخاب عناوین قسمت هایش در نظر گرفت. هر قسمت با عبارت انگلیسی “The One…” شروع می شود که به فارسی می توان آن را «اون قسمتی که…» ترجمه کرد. سازندگان سریال پس از این که متوجه شدند عنوان هر قسمت قرار نیست روی تیتراژ نشان داده شود، تصمیم گرفتند این طوری قسمت ها را نام گذاری کنند. چرا که فکر می کردند قرار نیست کسی از آن ها باخبر شود. از طرف دیگر، وقتی که کسی می خواست راجع به قسمت خاصی از سریال حرف بزند و به آن اشاره کند، احتمالاً با «اون قسمتی که…» معرفی می کرد. قسمت آزمایشی سریال در ابتدا «آزمایشی» نام داشت. اما بعدتر نامش به «اون قسمتی که مونیکا هم اتاقی پیدا می کنه» و «اون قسمتی که همه چیز شروع شد» تغییر کرد تا تنها قسمتی که از این قانون تبعیت نمی کند، همان قسمت پایانی باشد.

قسمت پایانی «فرندز» با عنوان «آخرین قسمت» به دو بخش تقسیم شده بود؛ انگار که به مثابه ی یک رویداد باشد. چرا که واقعاً هم همینطور بود. «آخرین قسمت» داستان همه ی شخصیت های اصلی را صورت بندی کرد و پایان داد (گرچه داستان جویی در اسپین آف ناموفق «جویی» ادامه یافت). از همین رو این قسمت پر از رویداد بود. دلیل اصلی شکسته شدن سنت نام گذاری در این قسمت هرگز از طرف تیم تولید کننده مشخص نشد. اما می توان حدس زد که یکی از علل اصلی آن این است که قسمت پایانی روی رویداد واحدی متمرکز نبود.  البته که بیرون زدن ریچل از هواپیما، نقطه ی اوج این قسمت است و بیشتر از بقیه ی بخش ها مورد بحث قرار می گیرد، اما گذاشتن این بخش در عنوان باعث می شد داستان بقیه ی شخصیت ها به حاشیه برود.

ماگ طرح فرندز FRIENDS مدل FH-2153-1

عنوان قسمت پایانی «فرندز» هوشمندانه بود (با وجود سنت شکنی اش)

سازندگان «فرندز» می توانستند عنوانی متناسب با سنت پیشینشان برای قسمت پایانی انتخاب کنند. اما حقیقت این است که انتخاب درست را کردند و این سنت را برای قسمت پایانی نادیده گرفتند. این که آن ها عنوان این قسمت را «آخرین قسمت» گذاشتند، به نوعی هنوز هم در راستای همان سنت است. چرا که باز هم اگر کسی بخواهد به آن قسمت ارجاع دهد، با گفتن «آخرین قسمت» به آن اشاره می کند. در طرف دیگر، این عنوان باعث می شود داستان یکی از شخصیت ها به دیگری ارجح نشود و همه ی شخصیت ها از نظر اهمیت در یک سطح بمانند. «آخرین قسمت» تنها درباره ی به هم برگشتن ریچل و راس نیست. این قسمت همچنین به فرزنددارشدن مونیکا و چندلر می پردازد و پایان خوشی برای فیبی همراه با همسرش مایک رقم می زند. «آخرین قسمت» همچنان به عنوان یکی از بهترین قسمت های پایانی در تاریخ نمایش های تلویزیونی باقی مانده و عنوانش هم یک عنوان شاهکار است؛ با وجود اینکه یک سنت 10 ساله را شکسته.

منبع: Screen Rant

مجله خبری ای بی سی مگ

ای بی سی مگ یک وب سایت خبری و علمی در حوزه فیلم و سینما، تکنولوژی و لوازم خانگی با جدیدترین اخبارهای این حوزه می باشد. خوشحالیم بتوانیم مطالب مفیدی را برای شما ارائه دهیم.
دکمه بازگشت به بالا