آیا فیلم «ماتریکس 5» ساخته خواهد شد؟


«ماتریکس» (Matrix) اولین بار با اکران در سال 1999 طرفداران را مسحور خود کرد و تحولی را در سینما و البته نگاه مردم جهان به بازی زندگی به وجود آورد. «ماتریکس» برادران واچوفسکی که حالا یکی شان خواهر واچوفسکی است، با دنباله های خود «بارگذاری مجدد ماتریکس» (Matrix: Reloaded) و «انقلاب های ماتریکس» (Matrix: Revolutions) در سال 2003 مخاطبان را گیج و مبهوت کرد. در حالی که بسیاری از دنباله های فیلم و تلاش های اضافی انتقاد می کردند، بسیاری از علاقه مندان، «سه گانه ماتریکس» را سفری دوست داشتنی و در نهایت موفقیت آمیز به ژانرهای فراموش شده سایبرپانک و تک نوآر می دانستند.

با توجه به پیامد ناامیدکننده «رستاخیزهای ماتریکس» (The Matrix: Resurrections) که طرفداران دیرینه ماتریکس را بر آن داشت از این فرنچایز دست بکشند، شایعه ای وجود دارد که یک دنباله دیگر، که در حال حاضر به طور آزمایشی آن را «ماتریکس 5»می نامیم- در مرحله بازنگری فیلمنامه پیش از تولید است. اگر چنین باشدچه زمانی این اتفاق خواهد افتاد؟ طرح داستان چه خواهد بود؟ بیایید دانسته ها و ناداسته هایمان درباره قسمت پنجم احتمالی ماتریکس را بررسی کنیم.

شکست «رستاخیزهای ماتریکس»

قسمت چهارم

«رستاخیزهای ماتریکس» محصول 2021 یک شکست بود. این فیلم در نتیجه تلاش یکی از دو خالق فرنچایز برای ادامه این مجموعه ساخته شد، طرفدارانش را از کمدی نابجایش حیرت زده کرد، از تغییر در مورفیوس ناراحت کرد و از پایان دیزنی وارش ناامید کرد. بدین ترتیب با کسب امتیاز 5.7 از 10 در IMDb، چهارمین فیلم از این سه گانه، منطقی به نظر می رسد چهارمین فیلم از این سه گانه «رستاخیزهای ماتریکس» جایی در این فرنچایز محبوب و قوی نداشته باشد.

مشکل «رستاخیزها» این بود که زمان زیادی از سه گانه اصلی گذشته بود، هواداران انتظارات بسیار بیشتری داشتند و تنها یکی از نیمه های خلاق تیم اصلی برای ساخت این قسمت بازگشت: لانا واچوفسکی. او تلاش کرد تا تقریباً بیست سال پس از قسمت اصلی کل جهان ایجاد شده توسط او و خواهرش را زنده کند، اما متأسفانه جواب نداد. بدتر از همه، عمل جراحی تغییر جنسیت که توسط لانا (لاری سابق) انجام شد، منجر به پراکنده شدن بسیاری از پیروان سابق و در عین حال بسته ذهن ماتریکس شد.

آیا «ماتریکس 5» ساخته می شود؟

رستاخیزهای ماتریکس

ماتریکس 5 هرگز وجود نخواهد داشت! یعنی سینماروها واقعاً این قدر مطمئن هستند؟ آن ها که کورکورانه طرفدار «رستاخیزهای ماتریکس» هستند و همین طور طرفداران ژانر علمی تخیلی می گویند که ساخت قسمت چهارم بسیار غیرمنتظره بود. با پایان خاص و قطعی اولین سه گانه ماتریکس این طور نبود که مخاطبان بتوانند پیش بینی کنند قسمت چهارمی هم وجود خواهد داشت؛ هیچ کس چنین فکری نمی کرد! و در حال حاضر، منطقی است که به این نتیجه برسیم که استودیو شاید منتظر بوده که ببیند بازخورد نسبت به «رستاخیزهای ماتریکس» چه خواهد بود، یا بهتر است بگوییم منتظر بودند ببینند آیا فیلم جدید در گیشه شکست خواهد خورد یا نه و بعد تصمیم بگیرد که قسمت پنجم را هم بسازد.

وقتی «ماتریکس 5» را در گوگل جست جو می کنی اطلاعاتی که به دست می آید این است که قسمت پنجم ساخته خواهد شد و کارگردانش لانا واچوفسکی خواهد بود و کیانو ریوز، کری-آن ماس، و یحیی عبدالمالین سوم هم بازیگرانش. هیچ اشاره ای به سال ساخت فیلم و شرکت تولید آن نشده است اما این لغزش وب جهانی ثابت می کند که برادران وارنر حداقل احتمالاً فاز اول قسنت پنجم را آغاز کرده است.

خط داستانی قسمت پنجم چه خواهد بود؟

رستاخیزها

اگر طرفداران متعصب مصرف قرص قرمز را انتخاب کنند و ماتریکس واقعاً برنامه هایی برای پنچگانه شده داشته باشد، این چه چیزی را می رساند؟ با توجه به اینکه خط داستانی اصلی دوباره تمرکزش را روی آن فرد برگزیده، یعنی نیو، گذاشته، اما با چند تغییر جذاب دیگر مرتبط با اینکه چگونه و چرا نئو دوباره در ماتریکس گرفتار شده است، همین می تواند موضوع قسمت پنجم باشد.

اگرچه پاسخ آشکار به این پرسش می تواند این باشد که نئو آن آزمون سخت را زمانی که باید خودش باید به پایان می رسید، تحمل کرد – شاید این قدر هم همه چیز طبق برنامه پیش نرفته باشد. اما نئو جان سالم به در برد، اما به کمک هوش مصنوعی که ترینیتی و نئو را دوباره به هم پیوند داد. آیا نئو خیلی آسان به دست ماشین «جدید» مورفیوس آزاد نشد؟ آیا مورفئوس کاملاً متفاوت از سه گانه اصلی ظاهر نشد؟ چگونه نئو از دست یک مأمور اسمیت کاملاً متفاوت که در صنایع متاکورتکس به سرش شلیک کرد جان سالم به در برد؟ او به یکباره دوباره در مطب روانشناس ظاهر شد – چرا؟ آیا قرار است همه این سرنخ ها در قسمت پنجم به نتیجه ای برسد؟

اگر همه چیز تا این لحظه توهمی بیش نبوده باشد چه؟ اگر نئو درون یک رؤیا در رؤیا بوده باشد چه؟ یک فرضیه کاملاً شگفت انگیز این است که «ماتریکس: رستاخیزها» هرگز اتفاق نیفتاده است و این صرفاً تمرینی در آزمایش های جدید جذب انرژی ماشین ها بوده است! می توان به راحتی پایان «رستاخیزها» را تجسم کرد که در آن ترینیتی و نئو با هم، دست در دست یکدیگر، بر فراز آسمانی زیبا و مصنوعی پرواز می کنند.

شاید هیچ کدام این ها اتفاق نیفتاده است! شاید معمار آواتار جدیدی برای قرار دادن خودش در دنیای ماشین ایجاد کرده بود، به نام روانشناس، تا نئو را به یک چرخ موش جدید برای تولید انرژی هدایت کند. این در بطن خود داستان تا حد زیادی پذیرفته شده است، و هر چقدر هم که ممکن است مضحک به نظر برسد، برادران وارنر و واچوفسکی ها کاملاً مشتاق اند داستان های شگفت انگیزی را که هیچ کس نمی تواند آن ها را پیش بینی کند، بسازند و در این کار مهارت دارند. کاملاً مایل و ماهر هستند. باید دید آیا یک بار دیگر برای قسمت پنجم این کار را می کنند یا نه.

منبع: movieweb

دکمه بازگشت به بالا